btbilgi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahte sosyal medya hesabı ve sitelere yönelik vatandaşları uyardı. Sosyal medya platformlarında banka müşterilerini hedef alan sahte reklamlarda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, bu paylaşımlara itibar edilmemesi ve gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususunda dikkat edilmesi yönünde mesajlar veriliyor.

Söz konusu reklamlar BDDK ismi ve logosuna ilaveten, banka logosu ve görselleri kullanılarak hazırlanmakta. Sahte reklamlarda kredi kartına ücret iadesi veya banka tarafından düzenlenmiş gibi görünen hediye çekilişi gibi site bağlantıları bulunmakta. Reklamlarda genelde vatandaşın ilgisini çekip, fazla düşünmeden hareket etmesini sağlayacak cezbedici ama gerçek olmayan vaatler sunulmakta.

Konuyla ilgili Avukat Baran Usanmaz ‘’Bu tip dolandırıcılık isteğiyle hareket eden oluşumlar, e-posta adres başlık kısmında bankadan gönderilmiş gibi düzenleme yapabiliyor ve e-posta gelen kutusunda ilk dikkat çeken başlığı kurumsal kimlikmiş gibi beyan edebiliyor. Öncelikle sadece e-posta’ya tıklayarak içeriği görüntülenmeli ve mümkün olabiliyorsa her zaman bir sonraki adım olarak e-posta’nın gerçek adres kısmını incelemek gereklidir. E-postanın nereden iletildiğini teyit etmek için, bu gerçek adres kısmı yol göstericidir ve e-posta’nın hangi bankadan veya kurumdan yollandığı anlaşılmaktadır. Her ne olursa olsun bankalar zaten bu şekilde bir linkle kullanıcılarına ulaşım sağlamaz, promosyon teklifinde bulunmaz. Başkaca tehlikeli olan ise SMS ile operatör mesajıyla gelen linklerdir. Bu linkleri kabul ettiğiniz takdirde, telefonunuzun kendisine ve direkt olarak online bankacılık sistemine erişim için kullandığınız ikincil güvenlik şifrenize kadar erişim sağlanma imkanı yaratılmaktadır’’dedi.

Dolandırıcılar bu reklamlarla insanları tuzağa düşürebilmek için hem BDDK, hem çeşitli bankalar adına onlarca sahte hesap oluşturmakta. Bu duruma karşı BDDK “Tespit edilen sahte hesap yada sitelere erişim ile ilgili gerekli işlemler tarafımızca tesis edilmektedir, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına bu tür ilanlara itibar edilmemesi ve gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususlarının hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir’’ şeklinde resmi açıklamasını yapmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.