btbilgi

Elektrikli araç devrimi inşaat sektöründe de etkisini göstermeye başladı. Elektrikli kamyonlar, elektrikli TIRlar ve çeşitli boylarda ticari araçlardan sonra yavaş yavaş inşaat makineleri de bu yola giriyor. Bu alandaki en büyük duyurulardan biri, Volvo Group’un inşaat araçları bölümü olan Volvo CE’den geldi. Firma yaptığı resmi açıklama ile küçük boydaki inşaat araçlarının dizel versiyonlarını üretmeyi bırakacağını belirtmiş.

Volvo CE’nin açıklamasına göre tamamen elektrikli modellere dönecek inşaat makineleri arasında, başı kompakt ekskavatörler ve tekerlekli küçük kepçeler içeren 4 model çekecek. Firma zaten uzun süredir çeşitli elektrikli araç projeleri ile uğraşmaktaydı. Sonunda bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Firmanın yeni nesil elektrikli inşaat araçları 2019’un Nisan ayında tanıtılacak. Ardından çeşitli ülkelerdeki inşaat pazarlarına sunulmaya başlanacak yeni makineler, 2020 yılı itibarı ile de dünya çapında yaygın şekilde satılacak. İlk olarak EC-15-EC27 arası modellerdeki kompakt ekskavatörler ve EC15-EC-27 arası modellerdeki tekerlekli yükleyiciler elektrikliye dönüyor.

Volvo CE’nin küçük inşaat araçlarında tercihi komple elektrikliFirma duyurusunda şunları aktarmakta: “Bu yaklaşım sayesinde, Volvo CE kompakt makine sınıflarında tamamen elektrikliye dönen ilk inşaat araçları üreticisi olma şansını kazandı. Kararı vermemiz, pazardan aldığımız inanılmaz büyüklükte olumlu tepki sonucunda gerçekleşti. Bunu da müşterilerimiz ile birlikte yakından çalışmamız ile başardık. Bu strateji ayrıca Volvo Group’un tüm endüstrilerdeki elektrikliye geçiş planının uyumlu bir parçasıdır.”

Firmanın CEO’su Melker Jernberg ise şu açıklamayı yapıyor: “Volvo CE daha önce duyurduğu ‘Building Tomorrow’ konsepti doğrultusunda, elektromobilite ve sürdürülebilir çözümler ile müşteri başarısını destekleme yönünde liderlik etmeye kararlıdır. Geliştirdiğimiz teknoloji sonunda istediğimiz seviyeye geldi. Müşteri trendlerindeki değişim ve çevresel düzenlemelerin artması ile, elektromobilite çözümlerimizi kompakt makine kategorilerine uygulamaya artık hazırız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.