btbilgi

Akıllı saatler son yılların çok konuşulan teknolojik cihazlarından. Ne yazık ki piyasaya suınulduktan sonra bir süre sonra ilginçliklerini yitirdiler. Üreticilerin hiçbirini memnun etmeyen satış rakamları yüzünden gözden düşmeleri sadece zaman meselesi. Bu başarısızlığın çeşitli sebepleri var ama yine de başta Apple ve Samsung olmak üzere, teknoloji şirketleri her an durum değişebilir ümidiyle çok yatırım yaptıkları akıllı saat pazardan çekilmeyi de göze alamıyorlar.

Akıllı saat cihazları 50-60 dolardan birkaç yüz dolara kadar değişen farklı fiyatlara sahipler. Burada sadece üretici marka değil, kullanılan teknoloji, yazılım altyapısı, uygulama uyumluluğu ve lüks özellikler de devreye giriyor. Peki ya bunların hiçbirine takılmayıp da olabilecek en ucuz cihazı isterseniz ne yapacaksınız? Belki de elektronik meraklısı Shyam Ravi gibi evinizde bir tane yapmayı deneyebilirsiniz. Belki de bu cihaz size sadece 20 dolara mal olur, ama görünüsüne çok takılmamanız gerekli.

Elektroniğe 10 yaşında ilgi duymaya başlayan Ravi, evinde çeşitli Apple Watch özelliklerine sahip bir akıllı saat yapmayı başarmış. Bu saati yaparken hedefi çeşitli akıllı ev cihazlarını kontrol edebilmekmiş. Ravi’nin saati herhangi bir saat gibi zamanı gösterebiliyor, günü ve ortam ısısını da söyleyebiliyor. Bunun ötesinde aynı yüzlerce dolarlık bir Apple Watch gibi WiFi ağı üzerinden evdeki IoT cihazlarını da yönetebiliyor. Bunların arasında Philips Hue LED ışıklandırma sistemi ve Amazon akıllı mikrodalga fırın da var.

Ravi akıllı saat için gerekli elektronik anakartı bedava bir yazılımla tasarlamış. Çinli PCB üretim sitesi JLCPCB üzerinden de düşük fiyatla ürettirmiş. Butonları, OLED ekranı ve gerekli diğer parçaları Amazon’dan satın almış. Tüm parçalar toplamda 20 dolara mal olmuş. Hepsini bir bulmaca çözer gibi birleştirmiş ve lehimlemiş. Cihazın pilini de saat kayışına saklayarak çözmüş. Sonucunda çalıştığına emin olunca sıra programlamaya gelmiş. Saatin yazılımını da Arduino programlama dili ile tamamlamış.

Evinizde sadece 20 dolara nasıl akıllı saat imal edersiniz?Ravi henüz bir lise öğrencisi ama hayalleri büyük. Bir elektronik veya donanım tasarımcısı olmak istemiyor. Bu projeyi sadece elektroniğe meraklı olduğu için gerçekleştirmiş. Onun asıl isteği havacılık mühendisliği veya partikül fiziği alanında eğitim görmek. Fakat ne iş yaparsa yapsın, elektronik hobisinden vazeçmeyeceğini de söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.