btbilgi

Kendi başınıza bir masaüstü bilgisayar toplamak o kadar da zor sayılmaz. Sadece biraz teknik merak ve biraz el becerisi gerektiriyor. Neye ihtiyacınız olduğunu bilmek ve bütçenizi ayarlamak gerekli. Ayrıca piyasada ihtiyacınız olacak her türlü bilgisayar parçasını da kolayca bulabilirsiniz. Fakat bir bilgisayar türü var ki, işler bu kadar kolay gelişmiyor. O da kuantum bilgisayarlar.

Kuantum bilgisayarlar yakın geleceğin en yüksek potansiyel taşıyan trendlerinden biri olarak görülmekte. Şu anda varolan bilgisayar üretim tekniklerinin fiziksel sınırlara yaklaşması üzerine, bu türden ileri teknoloji ürünü makinelere ihtiyacımız olmaya başlayacak. Bir kuantum bilgisayar yüksek performansı ve sıradışı veri işleme yöntemleri ile günümüzdeki süperbilgisayarlardan bile daha güçlü olacak. Ama tabi bunları inşa etmek için gerekli parçalar temin edilebildiği sürece.

Presijli yayın ‘MIT Technology Review’ın bir raporuna bakılırsa, kuantum bilgisayarların gelişmesi ve BT dünyasında hakettikleri yeri almalarının önündeki en büyük engel parça üretimi. Kuantum bilgisayarlar için gerekli parçalar pahalı ve üretilmeleri de zor. Bu da sadece IBM ve Google gibi en büyük (ve parası olan) firmaların bu alanda at koşturabilmesine işaret ediyor. Yani parası yetmeyen daha küçük şirketler, araştırma kuruluşları ve üniversiteler bu teknolojiyi geliştirmekten mahrum kalabilirler.

Raporda örnek olarak, kuantum bilgisayarlar için gerekli güçlü soğutucu parçalar verilmiş. Bu parçalar bilgisayaralrı sıfıra yakın derecelerde tutmaya yarıyor, çünkü bir kuantum bilgisayar yüksek işlem yapma becerisini, işlemcilerin ileri seviyede çalışıp aşırı ısınması sonucunda elde ediyor. Bu türden soğutucu parçalar ve süperiletken kablolama da halen çok pahalı durumda. Kuantum bilgisayarlara olan ilgi çok büyük ama ne yazık ki hala tüm bir ekosistemi beslemeye yetecek kadar parça üretilmiyor.

Buna bir de çoğu kauntum bilgisayar parçasını üreten şirketlerin sayısının azlığı eklenince, raporda kısa sürede bir darboğaz oluştuğuna dikkat çekilmekte. Süperiletken ama ısı yaymayan özel kablolamanın Japonya’da bir şirket tarafından üretilmekte olduğu, ayrıca soğutmada kullanılan Helyum-3 izotopunun da nükleeer bir yan ürün olarak çok zor elde edildiği aktarılmakta. Araştırmacılar farklı soğutma alternatifleri üzerinde çalışmaya devam ederken, bir başka yaklaşım da bu kadar çok ısınmayan kuantum bilgisayarlar tasarlamak. Ama ikisi de kısa sürede halledilebilecek şeyler gibi durmuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.