btbilgi

Online perakende her geçen yıl daha da gelişirken, fiziksel mağazalar da müşteri çekebilmek için teknolojinin olanaklarından faydalanmaya çalışıyor. Tüketicilere yeni ve ilginç deneyimler sunarak birer çekim noktası olmak için robotlar, sanal gerçeklik ve yapay zeka kullanıyorlar. Fakat işin ilginç tarafı, belki de tüketiciler bu cins yöntemlerden hoşlanmıyor olabilir. Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçları, tüketici beklentileri ile fiziksel mağaza yöneticilerinin algılarının aslında ne kadar farklı olabileceğini göstermekte.

Veri uzmanı Oracle firmasının Wakefield Research ve The Retail Doctor şirketleri ile, ABD, İngiltere ve Avusturalya’da 1.200 tüketici ve (yıllık en az 10 milyon dolar gelirli) 400 mağaza yöneticisi üzerinden yürüttüğü bir çalışma ilginç sonuçlarla dolu. Araştırma raporunun özünde şu mesaj yatıyor: Tüketicilerin fiziksel mağazalardan bekledikleri şeyler, mağazaların onları çekmek için başvurdukları teknolojik çözümler ve ilginçliklerden çok farklı.

Mesela tüketicilerin yüzde 95’i insan bir görevli mevcutken, mağazada bir robot ile konuşmak istemiyor. Ayrıca aynı tüketiciler online mağazalarda da robotlarla konuşmaya pek sıcak bakmıyorlar. Katılımcıların yüzde 86’sı fiziksel mağaza deneyiminde yapay zeka veya sanal gerçeklik gibi ileri teknoloji ürünü ilginçliklerle de uğraşmak istemediğini belirtmiş. Yüzde 48 kadarı bu cins teknolojileri sergilemenin, bir fiziksel mağazayı diğerine tercih etme yönündeki fikirlerini değiştirmeyeceğini söylüyor. Sadece yüzde 14’ü ileri teknolojik yöntemler kullanmanın, o mağazadan alışveriş etmelerine olumlu etkisi olacağını aktarmakta.

Bazen ileri teknoloji online perakende müşterilerini bile sıkabiliyor. Mesela son yılların en yenilikçi online mağazacılık araçlarından görülen chatbotlar da hedef altında. Markalar tüketici deneyimini ilginç ve hızlı hale getirmek için bunları devreye sokuyor. Fakat rapora bakılırsa tüketicilerin yüzde 66’sı öyle düşünmüyor. Katılımcıların çoğu (yüzde 66) chatbotların online alışveriş deneyimini zenginleştirmek bir yana, fazladan sıkıntı yarattığına bile inanmakta.

Mağaza yöneticilerinin dörtte üçü, geçtiğimiz beş yıl içinde fiziksel mağazaların daha çekici ve verimli hale geldiğine inanmakta. Ne yazık ki tüketici tarafı öyle düşünmüyor. Katılımcıların sadece yüzde 45’i mağaza yöneticileri ile aynı fikirde. Hatta tüketicilerin yüzde 19’u son beş yılda fiziksel mağazaların çekiciliğini yitirdiğine inanmakta. Galiba markaların gözlerini kapatıp teknolojiye aşırı güvenmelerine bir son verme zamanı gelmiş de geçiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.