btbilgi

Tesla’nın elektrikli otomobilleri dünya çapında ilgi gördükçe, farklı alanlarda da kullanımaya başlanıyor. 2018’de Hollanda kökenli bir acil yardım firması bir Tesla Model X aracı dönüştürüp servise sokmuştu. Bazı itfaiye kuruluşları ve eminiyet güçleri de elektrikli araçları denemeye başlamış durumdalar. Her ne kadar Tesla’nın arabaları benzerlerine göre biraz daha pahalı olsa da, acil yardım vakalarında insan hayatı söz konusu ve maliyetten çok performans önemli olabiliyor. İşte Falck da bu amaçla bir Tesla’yı ambulansa çevirmiş.

20 ülkede 2 bin 500 ambulans (ve toplamda 5 bin acil yardım aracı) ile hizmet veren Danimarkalı acil yardım firması Falck hem hastaları hızlıca taşıyabilmek, hem de bunu sıfır emisyonlu bir araç ile gerçekleştirmeyi denemek istemiş. Dönüştürdükleri Tesla Model X, yukarı açılan kapıları ile hastaları araca daha kolay bindirmeyi sağlıyor. Ayrıca firma araçtaki tüm acil yardım cihazlarını, Model X’in kendi bataryalarını tüketmeden besleyebilmek için ikinci bir elektrik sistemi daha monte etmiş.

Falck’ın CEO’su Jakob Riis bu araç hakkında şunları söylüyor: “Falck olarak araçlarımızda daha az yakıt kullanmak niyetindeyiz. Bu hem çevre hem de ekonomi için faydalı. Baktık ki kimse bu türden bir ambulans inşa etmiyor, biz de kendi elektrikli ambulansımızı yapmaya karar verdik. Araçta ikincil bir elektrik güç sistemi bulunmakta. Aracın acil durum ışıkları, telsiz ve tıbbi ekipman işlevlerinin hepsi aracın kendi bataryası dışında bir başka kaynak kullanıyor. Bu sistem araç göreve çıkmadan tam şarj ediliyor, böylece arabanın kendi bataryasını tüketme gibi bir durum olmuyor.”

Araçta metanol yakıt hücresi bazlı bir ikincil motor ısıtma sistemi de var. Bu sistemin amacı, soğuk mevsimlerde veya karlı ortamda hastaya müdahale edilip de araca konuluncaya kadar Model X’in içini ve motorunu sıcak tutabilmek. Bu sayede kaza geçiren kişilerin veya hastaların araca girer girmez vücut ısılarının normale döndürülmesi hedeflenmiş.

Verilen bilgiye göre Tesla Model X elektrikli ambulans ilk olarak Danimarka’nın güneyindeki Syddanmark bölgesinde test edilmeye başlanacak. Araçta gerçek alan testleri uygulanacak, mesela ani frenleme veya ani hızlanma gibi durumların araçtaki hastaları nasıl etkilediğine bakılacak. Tesla araçlarının bu konulardaki başarıları iyi bilindiği için, hastalara zarar verebilecek potansiyel hareketlerin saptanması önemli. Falck’ın elektrikli Tesla ambulansları, testlerden sonra ilk olarak Kopenhag’da göreve sunulacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.