btbilgi

Yazılım geliştirme modern dünyanın en önemli mesleklerinden biri. Sadece BT sektöründe değil, her sektörde firmalar programlama ve kodlama konularında kalifiye eleman aramakta. Yazılım geliştirme oldukça hareketli bir alan ve hem eskiden gelen hem de yeni geliştirilen programlama dilleri mevcut. Doğru programlama dilini öğrenmek, işe yeni başlayacak yeteneklere büyük avantaj sağlayabilir. Pluralsight yazılım eğitimi platformunun ‘Technology Index’ isimli yıllık raporu, bu noktada bize harika bir öneride bulunuyor: JavaScript.

Pluralsight’ın teknoloji raporunda 2018’in en çok tercih edilen yazılım geliştirme dili olan JavaScript, uzun zamandır programcıların favorisi. Raporda JavaScript’in ardından ikinci sırayı Java ve üçüncü sırayı ilk çıktığından beri web’in en yaygın araçlarından olan HTML alıyor. İlk 10’daki popüler yazılım geliştirme teknolojilerini sırası ile C, Git, C++, Phyton, CSS, Blockchain (blokzinciri) ve SQL tamamlamakta. Her ne kadar blokzinciri bir programlama dili olmasa da, Bitcoin gibi popüler ürünlerin ardındaki yaygın ve yenilikçi teknoloji platofrmu olarak büyük ilgi görmekte.

Raporla ilgili yorum yapan Pluralsight içerik ortaklarından sorumlu başkan yardımcısı Don Jones, şu sözlerle durumu özetliyor: “JavaScript, HTML ve CSS’i ilk 10’da görmek şaşırtıcı değil. Bunlar dünya çapında kullanıcıların büyük bölümünün mobil cihazlarında deneyimledikleri site ve servislerin tabanını oluşturmakta. Buradaki yazılım teknolojilerinin hepsi en basit web sitelerinden en karmaşık web uygulamalarına kadar her şeyi beslemekte. Bu yüzden de hala firmaların en çok tercih ettikleri verimlilik araçlarından.”

Raporda geçtiğimiz sene içinde popüleritede en hızlı gelime gösteren yazılım geliştirme araçları da listelenmiş. Burada ilk üç sırayı Svelte, Apple MDM ve Jest alıyor. Onları sırası ile Kotlin, Dart, Microsoft Powerapps, MicrosoftFlow, Oracle Cloud Platform, Apache Knox Gateway ve Apache Nifi takip etmekte. Raporda tüm bu yenilikçi programlama araçlarının popülerite açısından yükselişine rağmen, eski teknolojilerden olan JavaScript’in hala en tepede durmasına dikkat çekilmekte. Bu da dilin çoklu platformlarda çalışabilmesi, esnekliği ve genişleme potansiyeli sayesinde mümkün deniliyor. Yine de raporda kurumların yükselmekte olan dillerin becerilerine de sırt çevirmemeleri tavsiyesinde bulunulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.