btbilgi

Mobil dünyanın nabzını tutan araştırma firmalarından App Annie, her yıl yayımladığı raporunun bu seneki versiyonunu sundu. ‘State of Mobile 2019’ raporunda ilginç bilgilere yer verilmiş. Rapora göre 2018’de mobil uygulama indirmeleri 194 milyara ulaştı. Bu da 2016 yılına göre yüzde 35 artış ifade ediyor. Mobil cihaz kullanıcıları tüm platformlardaki uygulamalar için toplamda 101 milyar dolar harcamış durumda, bu da 2016’ya göre yüzde 75 daha fazla denilmekte.

Raporda Çin’in mobil uygulama tüketimi açısından ne kadar yükselmiş olduğuna özellikle dikkat çekilmekte. Resmi iOS (App Store), Android (Google Play) ve üçüncü parti Android uygulama mağazalarından gelen rakamları analiz eden firma, Çin’in mobil dünyada ne derece büyük yer kapladığını saptamış. Buna göre Çinli tüketiciler 2018 boyunca indirilen tüm mobil uygulamaların neredeyse yüzde 50’sine yakınından sorumlular. Ayrıca Çin’in mobil tüketimi, 2018’in tamamındaki tüketim miktarının yüzde 40’ına denk geliyor.

Mobil uygulama indirme ve satın almada Çin dünya lideriÇin dışında yükselmekte olan başka mobil pazarları da spot altında. Özellikle mobil uygulama indirme listelerinde en üst beşte yer alan Hindistan, Brezilya ve Endonezya önemli yer tutuyor. En büyük mobil pazarlardan olan ABD’de ise uygulama indirme oranlarında durma saptanmış. Bu veriye karşın, gelişmekte olan ülkelerin mobil satın alma rakamları, uygulama indirme oranları kadar etkileyici değil. En fazla mobil harcama yapan ülkeler sırası ile Çin, ABD, Japonya, Güney Kore ve İngiltere.

Bir diğer araştırma firması olan Sensor Tower’ın 2018 raporu ise farklı açılardan yine Çin’e odaklanmış durumda. Küresel mobil uygulama pazarında Çinli dev Tencent, hem iOS hem de Android alanında gelirlerde bir numarada. Bu raporda üçüncü parti Android uygulama mağazaları dahil edilmemiş. Yani Tencent’in rolü tahmin edilenden çok daha fazla olabilir denilmekte. Tencent ayrıca mobil oyunlardan elde edilen gelirlerde de bir numarada. 2018’deki oyun dışı uygulama listelerinde ise IAC birinci, Netflix ikinci ve Tencent üçüncü.

Mobil uygulama indirme ve satın almada Çin dünya lideriSensor Tower’ın raporuna göre 2018’de en çok indirilen oyun dışı uygulama listelerinde, indirme sayılarında WhatsApp birinci. App Store’da en çok indirilen uygulama Tik Tok ve Google Play’de ise WhatsApp olmuş. Gelir açısından ise küresel mobil uygulama pazarında Netflix birincilikte. Netflix ayrıca App Store’daki mobil gelirlerde de birinciliğini koruyor. Google Play’de ise birinciliği Tinder almış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.