btbilgi

Her geçen sene enerji tesislerine, sağlık sistemlerine ve kamu yapılarına siber saldırıların artmakta olduğunu görüyoruz. Savunma sanayiinden üretim tesislerine kadar birçok kritik altyapının omurgasını oluşturan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS/SCADA), burada en büyük yükü ve riski üstlenmekte. Bu altyapılar zarar gördüğü anda büyük boyutlu sektörel ve ulusal zararlarla karşılaşılabiliyor. Peki 2019’da EKS alanında ne gibi gelişmeler olacak? Sektör şirketlerinden Biznet Bilişim bu konudaki öngörülerini paylaştı:

Sistemlere karmaşık saldırılar gelecek

Endüstri 4.0 ile beraber tüm dünyayı etkisi altına alan dijitalleşme trendi, Endüstriyel Kontrol Sistemleri alanında da etkisini göstermekte. Endüstriyel işletmelerin artan verimlilik talepleri, IoT cihaz ve teknolojilerinin (wirelessHART, akıllı sayaçlar ve akıllı şebekeler gibi) kritik altyapılarda ve OT ağlarında kullanım oranını her sene artırmakta. Bu da beraberinde çok sayıda siber güvenlik zafiyetini getiriyor. 2019 yılı IoT uygulamalarının daha sık kullanılmaya başlanacağı ve bu yeni teknolojilerin de yeni saldırı vektörü olarak karşımıza çıkacağı bir yıl olacak.

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu regülasyonları artıracak

2019 yılında ülkemizde enerji alanında regülasyon ve standartları belirleyen Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EDPK) sektöre yönelik siber güvenlik çalışmalarının sayısını artırarak, yeni regülasyonları hayata geçireceği tahmin edilmekte. Ayrıca 2017 yılından beri gözlemlenen, kritik altyapıların ve ulusal bilgi sistemlerinin güvenliğini sağlayan yazılımlarda yerli teknolojiler kullanılması hassasiyeti bu sene de artarak devam edecek. Bu yaklaşım sadece, yeterli ve yerli teknolojiye sahip olan ülkelerin uygulayabileceği bir strateji olmakla beraber; kendi teknolojisini üretemeyen ülkelerin müttefik ülkelere yönelmesini ya da ihtiyaç duydukları teknolojileri üretebilir hale gelmesini gerektiriyor. Aksi halde ulusal kritik altyapıları, siber saldırıların odak noktası olacak.

Kurumlar arası siber istihbarat paylaşımı

Dünya çapında sadece 2018 yılı ilk çeyreğinde tespit edilen saldırıların sayısı, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 40 daha fazla. Bu durum EKS ve kritik altyapılar (enerji, su, haberleşme vs.) için siber istihbarat konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ön plana çıkartıyor. 2019 yılında gerek kamu kuruluşları ve özel endüstriyel işletmeler, gerekse devletler arasındaki siber istihbarat paylaşımının artarak devam edeceği öngörülmekte. Ayrıca Türkiye’de de kurumlar arası siber istihbarat paylaşımının ilk adımlarının atılacağı sene 2019 olabilir. Ülkemizdeki kurum ve kuruluşların bu amaçla daha fazla simülasyon, test ve tatbikat çalışması gerçekleştirecekleri tahmini de yapılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.