btbilgi

En çabuk yayılan teknoloji trendlerinden olan akıllı hoparlörler, aslında akıllı ev konsepti için güzel birer kumanda merkezi. Sesli komutlarla bunlara birçok şey yaptırabiliyor, bilgi alabiliyor veya ağ bağlantılı cihazları kumanda edebiliyorsunuz. Fakat bu teknolojinin bir de kötü yanı var, devamlı sizi dinliyorlar. 2018’de bir kullanıcı Amazon Echo cihazının özel bir konuşmayı kaydedip hiç tanımadığı birine yolladığını iddia etmişti. Bir başka kullanıcı ise Amazon’dan kişisel ses kayıtlarını istediğinde, firma ona bir başka kişinin 1.700 adet ses kaydını yollamıştı. İşte Project Alias bunları engellemek için planlanmış.

Sizi akıllı hoparlör casusluğundan Project Alias koruyacakProject Alias evinizdeki dijital asistana eriştiğiniz akıllı hoparlörlerin sizi izinsiz dinlemesini engelleyecek bir cihaz. Tasarımcısı Bjørn Karmann bu konuda birşeyler yapmak istemiş ama akıllı hoparlör cihazlarını modifiye etmek onları garanti kapsamından çıkartıyor. O yüzden de Google Home veya Amazon Echo gibi hoparlörlerin üzerine takılacak özel bir aksesuar icat etmiş. Açık kaynaklı bu cihaz siz akıllı hoparlörü özel bir kelime ile aktive etmediğiniz sürece beyaz ses formunda bir parazit yaratıyor. Siz bu sesi duymuyorsunuz ama hoparlör duyuyor ve bunun yüzünden başka sesleri kaydedemez hale geliyor.

Kullanıcılar bir akıllı telefon uygulaması üzerinden Project Alias cihazını eğitebiliyorlar. Kullanıcı parazit cihazı kapatıp akıllı hoparlöre komut verebilmek için özel bir kelime saptıyor. Bunu uygulamaya söylüyor ve parazit cihazı kendini kapatıyor. Cihaz kullanıcının sesine ve verdiği komuta emin olmak için minik bir nöral ağ programı kullanmakta. Bir kez eğitildikten sonra, cihaz başka birinin sesi ile kapatılamıyor.

Sizi akıllı hoparlör casusluğundan Project Alias koruyacakKarmann tasarladığı Project Alias cihazını piyasaya sürmek niyetinde değil. Herkesin istediği gibi kullanıp geliştirebilmesi için açık kaynaklı hale getirmiş. Cihaz planları, kullanılacak elektronik parçalar ve yazılım GitHub kod deposunda bulunabiliyor. Cihazın üst kısmı ise üç boyutlu yazıcıda kolayca basılabilir, çünkü Karmann onun baskı planını da projeye dahil etmiş. Böylece isteyenler azıcık elektronik bilgisi ve bir 3D yazıcı ile evlerinde daha fazla kişisel güvenlik sağlayabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.