btbilgi

Teknoloji firması Nvidia son yıllarda robotlar ve yapa zekaya büyük yatırımlar yapmakta. Yapay zeka ve makine öğrenme sistemlerini, otomotivden üretime kadar farklı endüstrilerde standart çözümler halinde sunmak niyetindeler. Firma bunun için ABD’nin Seattle şehrinde bir robot geliştirme laboratuvarı kurmuştu. İşte bu mutfak robotu (kitchen manipulator) da bu laboratuvarda tasarlanmış yeni modellerden biri.

Aslında ilk bakışta basit bir robot kol cihazından farklı değil gibi. Ama özellikle insanlara mutfakta yardımcı olması için planlanmış. Bu robot ve benzerleri firmanın yapay zeka, makine görüşü, grafik işleme ve otomasyon teknolojileri gibi farklı alanlardaki deneyimlerini biraraya getiriyor. Nvidia’nın robot laboratuvarın kıdemli yöneticisi Dieter Fox, aynı zamanda Washington Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve robotik üzerine çalışan bir profesör.

Fox’un üzerinde çalışmakta olduğu interaktif manipülasyon projesi, nihayetinde bu mutfak robotu ile şekil almış durumda. ‘Cobot’ diye adlandırdıkları bu tür robotlar, tek başlarına değil ama insanlarla beraberce çalışma becerisine sahip olacaklar. Fox bu konuda “İnsanların yanında doğal şekilde davranabilecek ve yardımcı olacak robotlar geliştirmek istiyoruz. Bunu başarabilmek için bir insanın ne yapmak istediğini anlayabilmeli ve o hedfe ulaşmak için insana nasıl yardımcı olması gerektiğini saptamalı” açıklamasını yapıyor.

Nvidia laboratuvarında geliştirilen mutfak robotu çevresindeki nesneleri tarıyor ve ne olduklarını tanıyabiliyor. Topladığı verileri kullanarak nesnelerin yer değiştirdiğini, düştüğünü veya yerinden kaldırıldığını biliyor. Tüm bunlar da robotun bu nesnelerle ne yapacağına dair vereceği kararları oluşturmasında kullanılmakta. Robot bunun dışında çekmeceleri açıp kapatabiliyor, belii nesneleri belli konteynerlere koyabiliyor. İleride beraber görev yaptığı insanın komutlarına göre çeşitli nesneleri manipüle de edebilecek.

Mutfakta yardımcı olması için planlanmış bu cihaz engellilere yardımcı olabilir, hastanelerde hemşirelere destek verebilir veya farklı beceriler ile fabrikalarda insan işçilerin yanında çalışabilir olacak. Araştırma ekibi özellikle mutfağı seçmiş, çünkü mutfağın bu tür robotlar için en zorlu karar verme/davranış belirleme ortamlarından biri olduğuna inanıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.