btbilgi

Sigortacılık sektörü de en az diğer tüm finansal pazarlar gibi teknolojik inovasyona açık. Bu alanda ülkemizde yapılan çalışmalara şimdi Insurtech HUB da katıldı. Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan platform, sigorta alanında teknolojik yenilikleri destekleyecek. İlk aşamada Yıldız Teknopark iş birliği ile kuluçka programı yürütecek ve start-up’lardan, sigortacılara, broker’lardan kamuya kadar tüm ekosisteme katma değerli servisler sunulmasına yardımcı olacak.

Yurt içi ve yurt dışından startuplara seslenen Insurtech HUB, başvuruları “Kuluçka” ve “Hızlandırma” kategorileri altında alacak. Platformda yenilikçi startup projelerinin her birine 1 milyon Euro’ya varan yatırımlar bulmak amaçlanmış durumda. Yapılan açıklamaya göre sigorta ekosistemindeki yaşam döngüsü değişen müşteri beklentileri, yeni teknolojiler ve ekonomik koşullar nedeni ile hızlı bir şekilde değişime zorlanıyor. Insurtech HUB da sektörün bu dönüşümü geçirmesini sağlayacak faaliyetleri hızlandırmak için kurulmuş.

Platformun Genel Müdürü Andrew Warburton bu alandaki başarılara şu örnekleri veriyor: “Dünya genelinde bugüne dek Insurtech girişimleri yaklaşık 25 milyar dolar yatırım almayı başardı. Şu ana kadar Insurtech HUB Türkiye’ye 30’dan fazla startup programı başvurusu oldu. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi kuluçka ve hızlandırma programlarına alındı. Sigorta sektörü ile girişimciler arasında ve girişimci ile yatırımcı arasında bir köprü görevi görecek olan Insurtech HUB, 5 yılda 100’ü aşkın başarılı startup’ı desteklemeyi hedefliyor.”

Insurtech HUB Direktörü Elif Çetin ise tanıtım toplantısında hedeflerini şöyle açıkladı: “4 ay önce başladığımız bu projeye gece gündüz çalıştık. Değişen müşteri talepleri, yeni teknolojiler ve ekonomik gelişmelerin bir sonucu olarak sigortacılık ekosistemi değişimde zorlanıyor. Bu değişim, Insurtech HUB’un faaliyetleriyle hızlanacaktır. Dünyada ve Türkiye’de sigortacılık dikeyinde ilk olan Insurtech Kuluçka Merkezi’ni kurmuş olmaktan gurur duyuyoruz. Kuluçka ve hızlandırma programımıza özellikle sigortacılıkla ilgili her türlü fikri olan girişimcileri bekliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.