btbilgi

Herkesin en az bir adet spor ayakkabısı vardır. Spor ayakkabılar rahat ve kolay kullanımlı olduğu için çoğu kişi tarafından günlük hayatta tercih edilir. Ama herkesin aşina olduğu bir de sıkıntıları var: Spor ayakkabıları temizlemek kolay değildir. Hele de spor yapmakta kullanıyorsanız çok çabuk kirlenir ve kokarlar. Ayrıca uzmanlar spor ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamamanızı da önerirler. Haier firması insanların tüm bu dertlerine, dünyanın ilk ayakkabı temizleme makinesi ile çözüm bulmaya çalışmış.

Haier bu makineyi ilk kez 2018’ıin Nisan ayında Çin’de düzenlenen 123’üncü İlkbahar Canton Fuarı’nda göstermiş. Kullanıcıların spor ayakkabılarını elde veya çamaşır makinesinde yıkamalarına son veren çözüm, çamaşır makinenizin altına yerleştirilen ek bir kutu gibi duruyor. Kutunun kapağını açıp bir çift ayakkabıyı haznenin içindeki tutuculara yerleştiryorsunuz. Makine yıkama sırasında özel bir spor ayakkabı deterjanı ve su jetleri kullanıyor. Ayrıca ayakkabılar yıkama sırasında döndürülüyor ve özel tasarımlı fırçalarla süpürülüyor. Böylece yapışıp kalmış çamur veya pislikler temizlenebiliyor.

Bir çift ayakkabıyı yıkama sadece 5 dakika sürmekte. Eğer ayakkabı yıkayıcısı ile bilrikte özel kurutucu makineyi de aldıysanız, sırada spor ayakkabıları kurutmak var. CES 2019 fuarında yıkayıcı ile bilrikte gösterilen kurutucu, aynı zamanda havalandırma ve dezenfekte etme işlerini de tek seferde gerçekleştiriyor. Bu da özellikle yağmurlu havada eve gelip de ayakkabılarını ıslak bıramak istemeyen kişiler için ideal bir çözüm. Dezenfekte işleminde hem ozon hem de ultraviyole ışık kullanılarak, ayakkabıya tutumuş tüm zararlı maddelerin yokedilmesi garantileniyor.

En büyük beyaz eşya üreticilerinden olan Haier, makinenin henüz ilk nesil bir ürün olduğunu söylüyor. Bundan sonraki versiyonların spor ayakkabı dışında, başka çeşit ayakkabıları da yıkayabileceği bilgisi verilmekte. Haier’in ürettiği bu dünyanın ilk ayakkabı yıkama makinesi şimdilik sadece Çin pazarına sunulacak. ABD ve Avrupa beyaz eşya pazarları için henüz bir bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.