btbilgi

Ödüllü bir interaktif multimedya projesi olan Earth 2050, gelecek 30 yıl içinde gerçekleşebilecek sosyal ve teknolojik gelişmeler hakkındaki tahminleri bir araya getiren bir web sitesi. Amaç, bu öngörüler sayesinde insanlığın karşılaşabileceği küresel sorunları tanımlamak ve bunların olası çözümlerini belirlemek. Sitede birçok farklı konuyu ele alan çeşitli öngörüler, gelecek senaryoları ve daha fazlası yer almakta.

Sitede yakın gelecekle ilgili tahminlerini yapan birçok uzman ve biliminsanı var. Bunlardan bazıları İngiltere Kraliyet Astronomu, Cambridge Üniversitesi’nde Profesör ve Royal Society Başkanı olan Lord Martin Rees; yatırımcı ve girişimci Steven Hoffman; insan hakları savunucusu Peter Tatchell; Kaspersky Lab’den güvenlik araştırmacısı Dmitry Galov ve zararlı yazılım analisti Alexey Malanov.

Earth 2050 sitesinde ilk bakışta bilimkurgu romanlarından fırlama gibi duran bir sürü konu ele alınmakta. Burada belirtilen tahminlerin hepsinin hayata geçeceğinin bir garantisi yok. Fakat okudukça farklı alanlardan yaratıcı kişiler, biliminsanları ve araştırmacılar bunlardan ilham alarak yeniliklere imza atabilirler. Sitede ayrıca dünyanın hangi şehrinden kaç tahmin çıktığını da bulabilirsiniz. Sunulan ilginç içeriklerden biri de, çeşitli sanatçıların bu teknolojik tahminleri tasarımları ile görselleştirdikleri ‘Art’ sayfaları. Sitedeki tüm tahminler, fikirler ve tasarımlar ziyaretçiler tarafından oylanıyor; bu sayede listeler oluşturuluyor.

2050 yılında gerçek olabilecek bu konulardan bazıları şu şekilde sıralanmış:

  • Beyne yerleştirilen çipler sayesinde düşünce ile çalışan doğrudan bağlantıların mobil cihazların yerini alması. Bilgi ve beceri de yüklenebilen bu çiplerin bireysel bilinç ve düşünce gizliliğine etkisi.
  • Gen düzenleme ile tüm canlıları genetik düzeyde değiştirebilme becerisi.
  • Gelişmiş makine öğrenme/yapay zeka sistemlerinin yaptığı hataların potansiyel etkileri.
  • Mevcut politik sistemlerin gerilemesi ve sıradan insanların kanunlara onay verme yetkisine sahip olduğu ‘vatandaş hükümetlerinin’ yükselişi.
  • Fosil yakıtların tükenmesiyle tekno-endüstriyel çağın sona ermesi. Bununla birlikte ortaya çıkacak ekonomik ve çevresel çöküş.
  • Çoğu insanın vegan olmasıyla endüstriyel ölçekli et üretiminin sona ermesi ve ve etin açık alanda yetişen canlı hayvanlardan alınan biyopsi yoluyla üretilmesi.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.