btbilgi

18 Ocak’da başlayacak yarıyıl tatilinde çocuklar ve gençler zamanlarının önemli bir bölümünü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi teknolojik cihazlarla geçirecek. Bu dönemde çocukların maruz kalabileceği siber tehlikelere karşı anne babaların alabileceği çeşitli önlemler bulunmakta. Bitdefender firması bu tavsiyeleri aşağıdaki şekilde özetlemiş:

Kontrolü elden bırakmayın

Çocuğunuzun internet geçmişine ara sıra göz atın. Yaşına uygun olmayan bir içeriğe maruz kalıp kalmadığına dikkat edin.

Endişelerinizi açıkça paylaşın ve uyarın

Çocuğunuza bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun. Neye izin verip neye vermediğinizi ve sebeplerini açıklayın. Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren sahte mesajlar, bildirimler ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.

Sahte uygulamalara dikkat

Çocuğunuza mobil uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların bazıları kimlik avı yapan kötü niyetli yazılımlar olabilir veya ücretli hatlara mesaj gönderen zararlı teknikler içerebilir. Oyunları ve uygulamaları sadece Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazalarından indirin. Çocukların bilinçsizce uygulama içi satın alım yapmalarını önleyin.

Gizlilik ayarlarını birlikte düzenleyin

Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken gizlilik ayarları için ona yardımcı olun ve maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak konusunda teşvik edin. Çocuğunuzun hangi sosyal medya sitelerini kullandığını bilin. Çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdığınızdan emin olun.

Cihazlardaki kameralara izinsiz erişimi engelleyin

Uygulama izinleri konusunda temkinli olun. Örneğin bir el feneri uygulamasının kameraya erişmesi kesinlikle gerekmez. Kameraya erişmek isteyen uygulamaların izinlerini kontrol edin ve güvenilir olup olmadıklarını araştırın.

Ebeveyn kontrollü güvenlik yazılımı

Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ‘ebeveyn kontrolü’ içeren bir siber güvenlik çözümü edinin. Bu özelliğe sahip programlar uygunsuz içerikleri engeller, internet erişimini belli saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.