btbilgi

Apple 2018’in Eylül ayında mobil işletim sistemi iOS’in 12’incü güncelleme sürümünü yayımladı. Bu sürümde kablosuz kulaklık AirPod kullanıcıları için güzel bir özellik eklendi. ‘Live Listen’ isimli bu özellik önceleri sadece duyma zorluğu çekenler için üretilmiş özel ‘Made for iPhone’ kulaklık cihazlarında kullanılabilmekteydi. Son güncelleme ise bu özellik herkese açıldı. Ama kısa sürede bunu kötü amaçlı kullananlar türemeye başladı.

Live Listen özelliği aktive edildiğinde iPhone akıllı telefon hassas bir mikrofon haline geliyor. Cihaz aldığı sesleri duyma zorluğu çeken kullanıcının AirPods kulaklığına Bluetooth üzerinden iletmekte. Bu da, mesela kalabalık bir ortamda diğer kişileri duymakta zorlanan bir kullanıcı için oldukça pratik. Live Listen özelliği telefonun ayarları altındaki kontrol merkezinden açılıp kapatılabiliyor. Her ne kadar Apple bu özelliği duyma zorluğu çekenler için tasarlamış olsa da, bunu başkalarını gizlice dinemek için devreye sokanlar var.

‘@arnoldcrndo’ takma isimli bir Twitter üyesi bu özelliğin başkalarının konuşmalarını gizlice dinleme için nasıl kullanıldığını anlatmış. Mesajı 50 bin’den fazla kez paylaşılmış ve 150 binden fazla beğeni almış. Bu mesaja göre iPhone kullanıcısı kulağına AirPods kulaklıkları takıyor, Live Listen özelliğini aktive ediyor ve iPhone telefonunu dinlemek istediği kişilerin yakınında (mesela masada) unutmuş gibi yapıp gidiyor. Twitter mesajında bunun başka bir kullanım şeklinin sınavlarda kopya çekmek olduğunu da aktarmakta.

Apple bu durumun farkında olsa bile henüz bir tepki vermiş değil. Özellikle de kişisel veri kullanımına ve kullanıcı halarına epey önem verdiği bilinin firmanın ne yapacağı merakla bekleniyor. Acaba Live Listen uygulamasında bir değişiklik mi yapılacak? Bunun dışında çeşitli Twitter ve Reddit üyeleri yayımlanan mesaja tepki göstermiş ve özel hayata müdahale olduğunu hatırlatarak, belli durumlarda suç bile sayılacağını söylemişler. Ayrıca bundan böyle iPhone telefonunu masada bırakıp, kulağında AirPods kulaklığı ile giden birinin oldukça şüphe çekeceğini de belirtmek gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.