btbilgi

Öğrenciler için yarıyıl tatili, zorlu geçen ayların sonunda bir soluklanma fırsatıdır. Bu tatil boyunca çocuklar bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda oyun ile internet/sosyal medya gezintilerini biraz abartabilir. Bu noktada ebeveynlerin kontrolü elden bırakmamaları ve çocukların karşı karşıya gelebileceği dijital riskler konusunda bilinçli olmaları gerekiyor. Siber güvenlik firması Eset, anne babaların bu dönemde nelerle karşılaşabileceklerine dair şu bilgileri vermiş:

Zararlı yazılımlar

Virüs, truva atı, solucan gibi zararlı yazılımlar en çok rastlanacak dijital riskler arasında. Çocuklar genellikle onlar için özel olarak hazırlanmış sahte oyun sitelerini gerçekleri ile ayırt edemez. Zararlı yazılımları dağıtan oyun sürümleri de başka bir tehlike. Bunlar genellikle üçüncü parti indirme sitelerinde, forumlarda, bazen de Google Play’in ücretsiz oyun sürümü pazarında bulunabiliyor. Ebeveynler lisanslı ve güncel bir güvenlik yazılımıyla çocuklarının tehlikeli web sitelerine ve uygulamalarına erişimini engelleyebilirler.

Çocukların bilgilerinin internete konulması

Küçük bilgi parçaçıkları toplanarak oluşabilecek kimlik hırsızlığı ile ailenin mali kayba uğratılması mümkündür. Hassas bilgilerin paylaşılmaması konusunda ebeveynler çocuklara uyarıda bulunmalıdır. Ayrıca online bankacılık ve alışveriş işlemleri de büyükler tarafından yürütülmelidir.

Kimlik avı kandırmacaları

Siber saldırganlar, bir şeyin satışı için cazip teklifler sunabilir. Aslında satılacak birşey yoktur ama sizinle ilgili bilgi elde etmeye çalışırlar. Yine benzer şekilde sahte mesajlar atarak, sosyal ağ kullanıcılarının kimlik ve şifre bilgilerini talep edebilirler ki, bu yaklaşım siber dolandırıcılığın sık görülen örneklerinden biridir.

Siber zorbalık

Çocuklar pek çok kez kendi akranları tarafından siber alanda tehdit edilir veya aşağılanır, bu da onlarda duygusal travmaya sebep olur. Çocuklar bu gibi durumların üstesinden misilleme yaparak değil, ebeveyn ve yetkililerin desteğini alarak gelebileceklerini bilmelidirler. Fakat işin en kötü yanı, çoğu çocuk ve genç siber zorbalık konusunda ebeveynleri veya okuldaki danışman öğretmenleri ile konuşmuyor.

Sahte e-postalar

İstenmeyen maillerin (spam) e-posta kutunuza gelmesi yeni bir şey değildir; fakat bu yolla gelen fidye yazılımları hayli revaçta. İstenmeyen e-postalar, böyle bir durumla nasıl baş edeceğini bilemeyen çocuğunuzun cihazını da bulabilir. Hangi mesajın gerçek, hangisinin sahte ve tuzaklı olduğunu bilemeyen çocuk, tıklayacağı linkler ile bilgisayar veya akıllı telefona farketmeden tehlikeli yazılımlar indirebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.