btbilgi

Çin birçok konuda dünya liderliğine oynuyor. Bunlardan biri de görkemli yapılar alanında. Tasarımı yeni açıklanan dev gökdelen ‘Shenzhen-Hong Kong International Center’ ülkenin bu konudaki iddiasını göstermek için inşa edilecek. Bina 700 metre uzunluğunda camdan bir sanat eseri olacak gibi görünüyor. Tasarımcıları ise ‘Adrian Smith + Gordon Gill Architecture’ isimli mimari şirketi.

Bu gökdelen tamamlandığı zaman Çin’in en yüksek ve dünyanın da en yüksek üçüncü binası olacak. Dünya çapında ilk sırada Suudi Arabistan’da inşası devam etmekte olan 1.000 metrelik Jeddah Tower var. İkinci sırada ise 828 metre ile Dubai’deki Burj Khalifa yer almakta. Çinli müteahhitlik firması Shiamo Group binayla ilgili ilk bilgileri 2018’in Mayıs ayında vermişti. Şimdi ise ayrıntılar ortaya çıkmış durumda.

Çin’in en yüksek gökdelen binası için planlar tamamÇin’in güneydoğusundaki Shenzen bu bina için ideal bir metropolis. Gökdelen Hong Kong’u anakaraya bağlayan şehrin, Longcheng Park ve Dayun Ulusal Parkı arasındaki bölgesinde inşa edilecek. Yapı ilk bakışta deforme ve sıradışı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Tasarımcılar ilhamlarını bölgedeki büyük çaplı stadyumlarda yarışan ulusal sporculardan almışlar. Binanın yapısını aynı çok çalışan sporcuların vücutlarındaki kas yapılarına benzetmek istediklerini aktarıyorlar.

Çin’in en yüksek gökdelen binası için planlar tamamShenzhen-Hong Kong International Center tamamlandığı zaman dünyanın en yüksekteki gözlem katlarından birine sahip olacak. Binada ayrıca bir restoran, bir gece kulübü, bir havuz ve bir spa da bulunması planlanmış. Bina geceleri tam bir görsel ve ışık şovuna dönüşecek. Bu da Shenzen’in bir spor ve eğlence merkezi olması imajına uygun biçimde düşünülmüş. Gökdelenin çevre ile bağlandığı alt katlarında ise lüks daireler, bir kültür merkezi, beş yıldızlı bir otel, bir kütüphane, çeşitli ofisler ve dev bir alışveriş merkezi yer alacak. Binanın çevresi ile ilgili düzenlemelere büyük bir toplu ulaşım merkezi ile bir otobüs istasyonu da dahil edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.