btbilgi

CES 2019’da büyük markalar tarafından tanıtılan mobilite çözümleri arasında Bosch’unki ilgi çekiyor. Yakın gelecekte otonom araçlar ve servisler yollarda gözükmeye başlayacak. Bosch ise normalde kendisi araba veya araç üretmeyen bir şirket. Ama dünyanın en büyük otomotiv parça üreticilerinden olduğu için hem elektrikli, hem de otonom araç sistemlerinde payı var. Hem teknoloji geliştiriyor, hem de ortaklıklarla bu teknolojileri otomobil firmalarına veriyor.

Bu sefer tanıttığı araç ise tamamen Bosch’un kendi tasarımı. Firmanın verdiği bilgiye göre 2020 yılında dünya yollarında 1 milyon adet otonom minibüs olması mümkün. Bu rakamın 2025 yılında 2,5 milyon adete yükselmesi öngörülmekte. Fırsatı kaçırmak istemeyen firma, CES 2019 tüketici elektroniği fuarında yenilikçi aracını tanıttı. Kullanıcılar aracı akıllı telefon uygulamasından çağırabilecek. Aracın altyapısı bir seferde benzer yöne gitmek isteyen çevredeki tüm kullanıcıları seçip toplayacak algoritmalara sahip. Böylece kişisel araba araç miktarı ve hava kirliliği azaltılabilecek.

Bosch kendi elektrikli otonom minibüsünü tasarladı

Kullanıcılar gelen araca binecekleri zaman Bosch’un anahtarsız giriş sistemini kullanacaklar. Her yolcu için bir koltuk rezerve olacak ve kimlik onaylanmadığı sürece araca giremeyecek. Yolcular araçta bir şey unutursa araç içi kamera bunu saptayıp kullanıcı indikten sonra bile onu uyarabilecek. Ayrıca araç içinde kahve dökülmesi gibi bir kaza olursa, bu da yapay zeka tarafından algılanacak ve araç servise yollanacak.

Bosch kendi elektrikli otonom minibüsünü tasarladıDört kişilik minibüsün sürücüsü olmadığı için, iç alan yolcuların rahatına göre tasarlanmış. Eğer minibüs bir aile tarafından kullanılırsa, otonom sürüş sırasında araç içi ekranlardan film izleyebilirler. Eğer bir grup iş insanı beraber bir yere gidiyorsa, zamanlarını sunum yaparak değerlendirebilirler. Bosch’un ‘concierge’ sistemi ile de yolculara araçtan çıkmadan restoran önerileri verilebiliyor, uçak bileti ayarlanabiliyor, hava durumu sunulabiliyor. Yolcu araçtan inerken elektronik online ödeme altyapısı yolcunun hesabından ücreti otomatik çekiyor.

Bosch firması bu vizyonu gerçekleştirmek için gerekli her türlü ürüne, parçaya, teknolojiye ve altyapıya sahip. Otomobillerden anlıyorlar, yolcunun ne istediğini biliyorlar ve bunu sağlayacak yöntemlere de hakimler. Firmanın elektrikli otonom minibüs servisi belki de sektördeki en başarılı çözümlerden biri haline gelebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.