btbilgi

Apple’ın iPhone siparişlerinde son aylardaki ikinci azaltma, Samsung’un mobil cihaz gelirlerindeki düşüş gibi ipuçları bize 2019’da mobil sektörünün bir önizlemesini veriyor. Uzmanlar ve analistler 2019’daki akıllı telefon üretiminin 1,41 milyar adet civarı olmasını öngörmekte. Bu rakam 2018’deki rakamdan yüzde 3,3 oranında daha az. Ayrıca ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı büyürse, bu oranın yüzde 5’e yükselmesi de tahminler arasında. Ama tüm bunlardan faydalanacak bir marka var, o da Huawei.

Her ne kadar 2019’da akıllı telefon üretimi ve satışları azalsa bile, Samsung’un birincilik sırasını kimseye kaptırmayacağı çok belli. Çünkü ikinci olan Apple ile arasında büyük bir fark bulunmakta. TrendForce’un sektör raporuna göre Samsung 2018’de 293 milyon akıllı telefon üretti. Bu rakam 2017’ye göre yüzde 8 azalmaya işaret etse bile firma hala bir numarada. Samsung’un dünya çapında akıllı telefon pazarında yüzde 20 oran ile birinciliğini koruyacağına garanti gözüyle bakılıyor.

Ama ikincilik ve üçüncülük koltuklarının sahipleri yer değiştirebilir. Şu anda dünya çapında en çok telefon üreten üçüncü şirket Huawei. Huawei geçen senenin sonunda satışlarda ikinciliğe yükselmek için epey iddialı olduğunu zaten açıklamıştı. Huawei’in 2018 yılı üretimi önceki seneye göre yıllık yüzde 30 civarında artmış durumda. Firma sadece devasa Çin pazarında başarılı olmakla yetinmiyor, Doğu Avrupa ve Güney Amerika gibi pazarlara kendi markasının yanında ‘Honor’ ismi ile alt-orta segmenttte de saldırıyor. Firmanın 2019’da 225 milyon akıllı telefon üretimi sonucunda yüzde 16 pazar payı ile ikinciliğe yükselmesi gayet mümkün.

Şu andaki ikinci Apple’ın derdi ise akıllı telefon üretimi değil, bunları satabilmek. Apple’ın 2018 yılı telefon üretimi 2017 ile yaklaşık aynı seviyede kaldı (sadece yüzde 3 azalma var). Fakat firmanın 2019’un ilk çeyreği için anlaşmalı üreticilerinden siparişleri azaltmalarını talep ettiğini de biliyorruz. Apple’ın asıl sorunu olan düşük satışlar can sıkıcı. Raporda 2017’ye göre 2018’de satışlarda yüzde 7 düşüş saptanmış. Tahminlere göre Apple 2019’da yaklaşık 189 milyon adet telefon üretecek ve bu da onu küresel pazarda 13 pay ile (2018’de yüzde 15 idi) üçüncülüğe indirecek. Raporda ayrıca ABD-Çin arasındaki ticari çatışmaların bu oranı daha da aşağıya çekebileceğinden bahsedilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.