btbilgi

CES 2019 tüketici elektroniği fuarı bitmiş olabilir ama gözümüzden kaçan daha bir çok yenilikçi cihaz bulunmakta. Bunlardan biri de ABD, Chicago merkezli teknoloji startup’ı Ovie’nin tasarladığı smartTags. Bu cihaz serisinin amacı buzdolabımızda durup da zamanı geçmekte olan gıdalar konusunda bizi uyarmak.

smartTags cihaz serisi küçük düğmeler, kaplar ve klipslerden oluşmakta. Bunların her biri farklı bir gıda veya kutuya takılıyor. Akıllı kaplara da yiyecek, meyve veya sebze depoluyorsunuz. Akıllı butonların arkaları ise yapışkan ama kolay sökülebilir bir bölüm içermekte. Tüm cihazlarda bulunan butonların üstlerindeki ışıklar yeşilse gıda tazeliğini koruyor demektir. Sarıdan kırmızıya doğru döndükçe de bozulmaya başladığını anlayabiliyorsunuz.

Butonları kullanmak da çok kolay. Bir smartTags butonu alıp üzerine basınca, akıllı telefon uygulaması veya dijital assistan üzerinden butonu hangi gıda veya yiyecekle eşlediğinizi belirtiyounuz. Ovie’nin bulut bazlı sistemi size gıdanın son tüketme tarihini veriyor. Onayladığınız anda da geri sayım başlıyor. Buton zaman tutuyor ve eşlendiği gıdanın zamanı gelince kullanıcıya mobil uygulama ile uyarı veriyor. Bu kadarla da kalmıyor, o gıdanın son tüketim tarihi yaklaşınca size bununla yapabileceğiniz yemek tarifleri bile sunuluyor.

Tüketicilerin ellerindeki gıdaların, meyve ve sebzelerin tüketim ömürlerini interaktif şekilde bilmeleri, zamanında tüketmeleri veya önlem almaları sonucunda gıda atığını engelleyebilir. Ovie bunu gerçekleştirmek için smartTags serisini önce 2018’de bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tüketicilere sunmuş. 40 bin dolarlık kampanya hedefi aşılmış ve şimdi de firma seri üretim sonucunda ürünlerini piyasaya açıyor. Hedef bu yılın ilk çeyreğinde tüm teslimatları yapmak ve yakın gelecekte de daha fazla akıllı ev asistanı altyapısını desteklemek olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.