btbilgi

Dünyanın ortalama ısısı yavaş yavaş yükseliyor. Her ne kadar bazı kesimler bunu inkar etse bile, her sene yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu kanıtlar nitelikte. Bağımsız araştırma grubu Berkeley Earth’ün son inceleme raporu bu konuda olabilecek en kötü haberi verdiği için dikkat çekici. Araştırma raporuna bakılırsa, okyanuslar bir önceki büyük araştırmanın sunduğu verilere göre yüzde 40 daha hızlı ısınıyorlar.

Ocak ayı başında ‘Science’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede, okyanusların ısınma oranları hesaplanmış ve geçmiş yıllarla karşılaştırılmış. Çalışmada yer alan enerji sistemleri analisti Zeke Hausfather’in açıklamasına göre 2018 okyanuslar için şimdiye kadarki en sıcak sene olmuş. 2017 yılı da o zamana kadarki en yüksek okyanus sıcaklığına sahip yılmış. 2016 da kendi zamanı için aynı şekilde. Raporda okyanusların dünyanın ısınmasını gösteren en başarılı termometre olduğu ifade edilmekte.

Araştırmacılar dünyaya Güneş’den gelen ısının yüzde 93 kadarının okyanuslar tarafından tutulduğuna işaret etmekte. Fakar gözlemler okyanusların bu ısı depolama görevini giderek daha düşen seviyelerde gerçekleştirebildiğini gösteriyor. Okyanusların ısı emilim seviyesi en sona geldiğinde, gezegende oluşan genel ısı atmosferde birikmeye başlayacak. Bu da zaten ısınmakta olduğunu bildiğimiz gezegenin ortalama ısısını yükseltecek. Ondan sonra da daha önce defalarca ele aldığımız etkiler görülmeye başlanacak: Buzulların erimesi, denizlerin seviyelerinin yükselmesi, kuraklık dalgaları, su kaynaklarının azalması, gıda üretiminde sorunlar ve iklim göçlerinde artış.

Bundan önce okyanusların ısınması ile ilgili en büyük bilimsel rapor ‘Intergovernmental Panel on Climate Change’ (IPCC) tarafından 2014’de sunulmuştu. Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliğini inceleyen birimi olan IPCC’nin raporuna göre, yeni araştırmada okyanus ısı yükselme hızında yüzde 40 artış saptanmış. Bu araştırma dünya çapındaki tüm denizlerde çok sayıda sensör şamandırası bulunduran Argo ağı sayesinde tamamlanabilmiş durumda. Bu şamandıralar otonom şekilde suyun belli bir seviyede aşağısına iniyor ve yüzeye çıkarak dalış sırasında topladıkları ısı ve diğer tüm verileri uydu üzerinden merkeze aktarıyorlar.

Son yıllardaki araştırmalar her ne kadar insanlığın yakın geleceği ile karanlık tablolar çiziyor olsa da, Paris Antlaşması gibi uluslararası sözler sayesinde hala belki bir şansımız olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.