btbilgi

Güney Koreli dev Samsung CES 2019 tüketici elektroniği fuarında birçok duyuru yaptı. En sona bıraktıkları ise büyük ihtimalle en çok dikkat çekeni oldu. Fuardaki basın toplantısının sonunda tanıtılan cihazlar üç farklı robot ve bir giyilebilir dış-iskelet sistemiydi. Robotik sektörü bu ünlü teknoloji firmasının şimdiye kadar hakkında hiç konuşmadığı bir alandı. Şimdi ise bir robotik bölümünün var olduğunu öğreniyoruz. Peki firma bize bu konuda neler sunacak?

Samsung’un gösterdiği robotlardan biri Samsung Bot Care. Bu robot sağlık sektörü için planlanmış. Hastalara ve yaşlılara destek, evde bakımı yapılanlara göz kulak olmak onun görevi. Bu robot gerektiğinde hastalara önceden belirlenmiş ilaçları sunacak, içmelerini hatırlatacak, basit sağlık kontrollerini yapacak ve bir sorun olduğunu saptadığında yetkililere uyarı yollayacak. Yapabildikleri arasında yoga dersleri vermek de var.

Samsung robotik endüstrisine dört cihaz ile adım atıyor
Samsung Bot Care (Kaynak: TechCrunch)

Bir diğer robot olan Samsung Bot Air’i evde dolaşan bir hava temizleyici gibi düşünebilirsiniz. Evin her yerinde gezinerek dahili havanın kalitesini, zararlı partikül miktarını ve nemi tarayacak. Gerektiği zaman da evdekileri uyararak önlem almalarını sağlayacak. Ayrıca kendisi de direk küçük bir hava temizleyici gibi çalışıyor.

Samsung Bot Air (Kaynak: TechCrunch)

Üçüncü sıradaki Samsung Bot Retail ise fiziksel mağazacılık/konaklama pazarına yönelik tasarlanmış. Bu robotun dokunmatik ekranı, sipariş alma arayüzü ve paket teslimatı için bir taşıma bölümü bulunmakta. Buna benzer robotların otellerde test edilmeye başlandığını daha önce gördük.

Samsung Bot Retail (Kaynak: TechCrunch)

Hepsinin dışında farklı bir noktada duran Samsung Gems ise, kullanıcının fiziksel becerilerini artırmaya yarayan bir dış-iskelet (exo-skeleton). Özellikle sporculara yünelik hazırlandığı belli olan bu sistem, aynı zamanda gelecekte yürüme sorunu yaşayan kişilere ve hastalara da destek verebilecek.

Samsung bunların hiçbirini CES 2019 fuarındaki standında etkileşimli şekilde sergilememiş. Yani resmi basın toplantısındaki tanıtım ve kısa kontrollü şovlar dışında, kimsenin bu yeni robotlar hakkında pek fazla birinci elden bilgisi yok. Dolayısı ile becerilerini ve özelliklerini henüz tam olarak bilmiyoruz. Ayrıca firma bu cihazların ne zaman piyasada olacağı veya fiyatları konusunda da bilgi vermemiş. “Bekleyelim ve görelim” demekten başka bir şey yapamıyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.