btbilgi

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından olan CES 2019 son gününde ama ilginçlikler bitmiyor. Bu sefer de dikkatimizi dünyanın ilk elektrik üreten koşu bandı çekti. Koşu bantları genelde içinde motoru olan ve elektriğe bağlayıp çalıştırdığınızda size yorucu ama verimli bir egzersiz yapma fırsatını, evinizin rahatlığında veren spor cihazlarıdır. SportsArt’ın ürettiği Verde G690 koşu bandı da elektriğe bağlanıyor, onun da içinde bir motor var. Ama diğerlerinin aksine bu koşu bandı siz hareket ettikçe elektrik üretmekte.

SportsArt bu konuda yenilikçi ve ilkleri yapan bir firma olarak biliniyor. Verde G690 elektrik üreten ilk sportif cihazları değil. Benzer şekilde siz egzersiz yaptıkça enerji tüketmektense üreten diğer aletleri arasında bir eliptik, bir cross trainer ve çeşitli sabit bisikletler de bulunmakta. SportsArt mühendisleri aynı mantıktan yola çıkarak bu sefer de bu koşu bandını üretmişler.

Firmanın Eco-Powr serisinin en yeni üyesi olan Verde G690, kullanıcısı bant üzerinde yürüdükçe veya koştukça içindeki motoru döndürüyor. Her adımda koşu bandı hareketi yüzde 74 verimlilikle enerjiye çevirebilmekte. Bu da yaklaşık saatte 200 Watt gibi bir kapasiteye denk geliyor. Üretilen elektrik ev aracılığı ile şebekeye geri aktarılmakta. Böylece spor yapmak için evinizde ekstra elektrik harcamadığınız gibi, genel olarak dünya üzerindeki karbon ayak izinizi de küçültmüş oluyorsunuz.

Verde G690’ın entegre ‘SA Well+’ isimli sistemi kullanıcının hareketlerini takip ediyor, ne kadar elektrik ürettiğini hesaplıyor ve bunu akıllı telefon uygulamasına yolluyor. Uygulama üzerinde herkese açık bir performans listesine kaydolup, başkaları ile sanal ortamda kim daha falza enerji üretiyor diye yarışabilirsiniz. Tabi ki koşu bandı ve uygulama benzer spor cihazları gibi kullanıcının yaptığı sporun verilerini de bünyesinde tutuyor.

Cihazın üzerinde saatte maksimum 15 kilometre hızla koşabilirsiniz. Bu hızda durmaya karar verdiğiniz anda, özel fren mekanizması devreye giriyor ile düşmek gibi kazalarla karışlaşmıyorsunuz. Bunun dışında her koşu bandında olan farklı zorluk seviyeleri, direnç seviyeleri, nabız kontrol aksesuarı gibi standart özellikler Verde G690’da da var. Cihazın fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.