btbilgi

Elon Musk’ın SpaceX firması halen ticari uzay seyahati şirketlerinin başında geliyor. Ellerinin altında tonla başarılı fırlatılmış roket, yörüngeye yollanmış bir sürü uydu, yük ve yeniden değerlendirilebilir bir roket sistemi var. Bunlara sonunda bir de insanlı görevlerde kullanılacak uzay aracı eklendi. Eski adı BFR (Big Falcon Rocket), yeni adı ise Starship olan uzay gemisi ile ilgili bir süredir haberler gelmekteydi. Musk sonunda aracın montajı tamamlanmış halini bir Twitter mesajında gösterdi.

Musk mesajında ilk Starship uzay gemisinin test versiyonu “Hopper”ın inşasını tamamlandığını duyurdu. Tamamlanmış araç ABD’nin Teksas eyaletinde, Boca Chica Village’de bulunan SpaceX’in kendi roket fırlatma merkezinde duruyor. Bu test gemisi özellikle kalkış denemelerinde kullanılacak. Firmanın yörüngeye ilk insanlı görev denemerinde ise test aracı değil, bunun yerine inşa edilecek asıl Starship versiyonu yer alacak.

İnşa edilmiş test aracı ilk bakışta 1950’lerin ve 60’ların uzay filmlerinden fırlama bir şey gibi duruyor. Starship’in insanlı görev versiyonu ise daha uzun ve daha geniş bir araç olacak. Kalkış testlerinden sonra, ilk yörünge denemelerinin 2019’un Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanmış. Ayrıca bu uzay gemisinin yakın gelecekte Ay’a yapılacak yolculuklarda kullanılması da hedeflenmekte. Nihai hedef ise SpaceX’in Mars için planladığı ilk insanlı görevde kullanılması olacak.

SpaceX firması halen bu aracın testleri dışında, Ay’a yapılacak ilk turist yolculuğu ile de uğraşmakta. Bu gezintinin 2023 yılında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Musk dönem dönem de ilk insanlı Mars görevi ve Mars’da kurulacak bir kalıcı üs ile ilgili ilginç bilgiler vermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.