btbilgi

CES 2019 tüketici elektroniği fuarının son gününde ilginçlikler bitmiyor. Fuarda kişisel giyilebilir elektronik cihazlar açısından büyük bir bolluk vardı. İçlerinde akıllı bebek bezi sensöründen sonra, belki de en orijinal olanlarından biri akıllı bir kemer. Güney Koreli teknoloji startup şirketi Welt, aynı isimli kemer ürününün son versiyonunu fuarda gösterdi.

Welt ilk bakışta normal bir kemerden farklı değil. Fakat içinde birçok sensör ve algılayıcı barındırmakta. Kemer aynı bir akıllı saat gibi çalışıyor ve kullanıcının fiziksel aktivitelerini bunlarla takip ediyor. Bunun dışında dikkat çeken becerileri arasında bel genişliğini ölçmesi ve kullanıcı düştüğünde bunu saptayabilmesi de var. Bunlar yüzünden akıllı kemer direk olarak benzer özellikleri sağlayan Apple Watch ile karşılaştırılmakta.

Kemer tüm topladığı verileri kablosuz Bluetooth bağlantı üzerinden akıllı telefonunuzdaki mobil uygulamasına iletiyor. Uygulama üzerinden analiz edilen tüm verileri rapor şeklinde alabiliyorsunuz. Aktivite raporundan beslenme alışkanlıklarınıza, aşırı yeme uyarısından geniş çaplı sağlık kontrolüne kadar bir çok bilgiye erişmek mümkün. Welt akıllı kemer tam şarj edildikten sonra en az 30 gün kadar kullanılabilmekte. Apple Watch’a göre en büyük eksiği ise bir nabız ölçer (EKG cihazı) özelliğine sahip olmaması.

Aslında CE 2019 bu ilginç ürünün ilk ortaya çıktığı yer değil. 2016’da ilk kez tanıtılan Welt için daha önce Kickstarter ve IndieGoGo platformlarında önsipariş kampanyaları düzenlenmiş. Ama bu seneki fuarda akıllı kemerin en son ve final versiyonu gösterilmiş durumda. Kullancının düşme durumunda alarm verme becerisi de bu son sürümün getirdiği yeniliklerden biri. Bu becerinin özellikle yaşlı ve bacaklarından rahatsızlığı olan kullanıcılar için çok işe yarayacağı öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.