btbilgi

Rüzgar santralleri modern düyanın en temiz ve en gelişmiş enerji elde etme yöntemlerinden biri. Bu yöntemin tek sorunu rüzgar türbinlerinin kendilerinin epey büyük boyutta olması. Ne yazık ki ancak belli boyutlarda olduklarında rüzgardan istenen verim alınabiliyor. Ama bu da beraberinde inşa ve bakım sorunları getirmekte. İlginçtir ki, ülkemizde rüzgar türbini bakımı konusunda çalışan ve sıradışı teknikler kullanan bir şirket var.

Türkiye ve çevresindeki rüzgar enerji santrallerine yönelik kontrol, bakım, onarım ve retrofit hizmetleri sunan Ülke Enerji bu alanda uçan dronları göreve getirmiş. Firmanın kullandığı 3DX platformu sayesinde rüzgar türbini kanatlarına hızlı ve güvenli denetim, otonom şekilde uygulanabiliyor. 3DX platformu sayesinde zorlu kış şartlarında bile rüzgar türbinlerinde eksiksiz çalışma yapmak mümkün. Binlerce kanadın tek bir ara yüz üzerinden takip edilebildiği bu platform, kanatlara dair pek çok önlemin en kısa sürede ve en etkili şekilde alınmasını sağlarken, tamir ihtiyaçlarını da optimum zamanda belirleyerek ekonomik şekilde onarılmasını sağlıyor.

Ülke Enerji dron teknolojisinden yararlanılan 3DX rüzgar türbini kontrol platformunun iki büyük avatantajını şöyle anlatmakta:

Verimlilik

Rüzgar türbini kanat bakım sürecinde öncelikle saha planlaması yapılarak otonom uçuş gerçekleştiriliyor, sonrasında toplanan veriler kanat uzmanları tarafından incelenerek raporlanıyor ve bulut sisteminde saklanıyor. 3DX platformu, rüzgar türbinine yönelik kapsamlı bir kontrol işleminin 1 saat içerisinde tamamlanmasını sağlıyor. Bu sayede türbin duruş süresi minimize edilerek maksimum enerji üretimine destek sağlanıyor. Ortalama 700 fotoğrafın elde edildiği sistemde bu sürede 3 kanatın kontrol işlemi yapılmış oluyor.

Güvenilirlik

Rüzgar türbini kanatlarında 6 farklı açıdan yüzde 100 tarama ile kör nokta bırakmayan bu yeni teknoloji, topladığı yüksek çözünürlüklü görsellerle en küçük hasarları bile algılıyor. Yapay zeka desteği ve drone teknolojisinin bir araya geldiği platformda kanatlardaki hasarlar ile ilgili doğru, hızlı ve otonom bir değerlendirme oluşturan 3DX, fark edilen kusurları da hasar öncelik durumuna göre sıralıyor. Böylece onarım aşamasına nereden başlanılması gerektiği ve hasarın derecesinin ne olduğuna dair türbin kanatları hakkında veri sağlayan platform, kıyaslama ve trend analizi için güvenilir bilgilerle dolu, aksiyon almaya uygun dataların olduğu bir veri tabanı oluşturuyor. Veri tabanının bulut servislerinde tutulması da verilerin güvenliğini ve hızlı ulaşılabilirliğini sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.