btbilgi

Son yıllarda plak kültürünün müthiş bir şekilde dönüşüne tanık olduk. Sadece eski plakların değer kazınmasından bahsetmiyoruz. Çeşitli gruplar en yeni albümlerini aynı zamanda plak formatında da basıyorlar. Ayrıca çeşitli Hi-Fi ve müzik teknolojisi firmaları yeni pikap cihazları piyasaya sürüyorlar. Her ne kadar pikap denilince işin uzmanları ve deneyimli kullanıclar en yüksek kalitedeki ses sistemlerinden aşağısını kabul etmese bile, dijitale alışık genç bir nesil için de yenilikçi ürünler gerekli.

İşte Japon devi Sony burada kendini göstermek isteyen markalardan. CES 2019 tüketici elektroniği fuarında gösterdikleri en yeni pikap modeli olan PS-LX310BT, kodun sonundaki BT’den anlayabileceğiniz gibi Bluetooth destekliyor. ABD’de 255 dolarlık etikete sahp olacak cihaz öncelikli olarak kablosuz bağlantısı ile ilgi çekiyor tabi. Ama daha geleneksel takılmak isteyenler için bir line-out ses çıkışı (kablo ile normal hoparlörlere bağlanak isteyenler için) ve bir phono çıkışı (amplifikatör ve profesyonel ses sistemlerine bağlamak isteyenlere) bulunacak.

Genç plak meraklıları için Sony’den Bluetooth’lu pikap

Eski nesil plakseverler Bluetooth üzerinden ses aktarım konseptine karşı çıkabilirler. Bunun bir iki sebebi var, birincisi ses aktarım kalitesi ile ilgili tereddütler. Plak üzerinden alınan analog ses dijitale çevirildikten sonra, bir de kablosuz Bluetooth standartı için sıkıştırılmak durumunda. Bu da ses kalitesinde düşme yaratabiliyor. Ayrıca kablosuz bağlantıların sahip olduğu sinyal gecikmesi de üzerinde düşünülmesi gereken bir başka konu. Ama genç nesiller tamamen dijital sistemlere ve portatif müziğe çok alışık. Sony de zaten asıl olarak bu kitleye hitap etmeye çalışıyor gibi görünüyor.

Bir Buzzangle raporuna göre ABD müzik endüstrisi plakları bağrına basmış durumda. Sadece ABD’de bile plak satışları 2017 ve 2028 arasında yüzde 12 artış göstermiş. Bu da ülkede satılan tüm fiziksel müzik formatlarının yüzde 14’ü anlamına geliyor. Rakamlar her sene artmakta ve şimdililk duracağa da benzemiyor. En retro formatlardan biri olan plağın ikinci altın çağını yakın gelecekte görebiliriz belki.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.