btbilgi

Her geçen gün online alışverişler artıyor, küresel dijital perakende pazarı büyümeye devam etmekte. Giderek artan volüm peranede firmalarını düşündürmeye başladı. İşin lojistik kısmı da aynı siparişler gibi genişliyor ve yeterince kalifiye eleman bulamayan firmalar yenilikçi çözümlere bakıyorlar. Otomasyon bu yaklaşımların içinde en büyük potansiyel taşıyanı. CES 2019 tüketici elektroniği fuarında bu alandaki en yeni çözümünü tanıttı: Otonom araç ile paketiniz mahallenize gelecek ve kapıya da bir robot görevli taşıyacak.

Halen bir çok teknoloji startup şirketi paket teslimatını otomatize etmek için araçlar geliştirmekte. Çoğunluğu otonom olan bu araçların sorunu, ancak evinizin en yakınındaki yola kadar gelebilmeleri. Her ne kadar bunu kendi kendine yaparak insanları büyük bir yükten kurtarsa da, müşteriler her zaman en rahat sonucu istiyorlar. Yani paketleri kapılarına gelsin ve ellerine teslim edilsin. Bu durum paketlerin güvenliği açısından da gerekli.

Continetal’in çözümünde otonom araç servisine bir de robot köpekler eklenmiş durumda. Paketler yerel depolardan otomatize teslim araçlarına yüklenecek. Bu araçların her birinde bir veya daha fazla küçük teslimat robotu bulunacak. Son yıllarda örneklerini sıkça gördüğümüz AnyMal modeli bu robotlar büyükçe birer köpek gibi görünüyor ve kutuları taşıyabiliyorlar. Teslimat noktasına gelince otonom araç paketi robot köpeğe yükleyecek. Robot da kutuyu kapıya kadar getirecek. Akıllı telefon uygulaması ile robotun geldiği kullanıcıya haber verilecek. Müşterinin tek yapması gereken kapıyı açıp paketi teslim almak.

Continental bu sisteme ‘Continental Urban Mobility Experience’ (CUbE), yani Şehirsel Mobilite Deneyimi adını vermiş. Bu hibrit yöntem sayesinde hem her türlü şehir ortamında paket teslim edilebilir hale geliyor, hem de insan görevlilerin hammaliyet işlerden uzaklaşıp daha verimli görevlerde yer alması mümkün olacak. Hem otonom araç, hem de robot teslimat görevlisi tam elektrikli. Dolayısı ile geleceğin akıllı şehir ve elektrikli altyapı sistemlerine de hazırlar. Continental bu kombinasyonu kullanarak farklı sektörlerde değişik çözümler üretebileceğine de inanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.