btbilgi

Tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da sonuçları açıklanan bir anket, tüketicilerin yakın gelecekle ilgili beklentilerini saptamak açısından ilgi çekici. Bağımsız pazar araştırma şirketi CITE Research ve Fransız teknoloji firması Dassault Systèmes ortaklığı ile ABD’de 1.000 yetişkinle yapılan anket, 19-29 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenmiş. Anketin raporu bize 2030’daki ev, ulaşım, sağlık ve perakende deneyimlerine yönelik tüketici eğilimleri hakkında fikir vermekte.

Tüketici beklentileri raporundan öne çıkan bulgular aşağıdaki gibi özetlenmiş:

Kişiselleştirilmiş deneyimler

Kişiye özel deneyim, özellikle yeni nesil tarafından gelişmiş teknolojilerin en önemli faydası olarak görülüyor. 18-34 yaş arası, teknolojinin kendi kişisel ihtiyaçları ve zevklerine uyarlanmış deneyimler sunmasını bekliyor; 35 yaşın üzerindeki tüketici, teknolojik gelişmelerden öncelikle daha iyi bir yaşam kalitesi sunmasını bekliyor.

2030’un akıllı evi

Ankete katılan tüketicilerin yüzde 70’inden fazlası uzaktan izlenen cihazlar veya ses özellikli yardımcılar kullanacak. Yüzde 70’i tam bağlantılı akıllı ev sistemlerinin günlük hayatta etkin olacağına inanıyor. Yüzde 49’u sanal bir kişiselleştirilmiş ev yardımcısı veya robot kullanmayı bekliyor.

Ulaşım ve mobilite

Gelecekte ulaşımın elektrikli ve bağlantılı olması, maliyetlerin azalması, seyahat süresinin kısalması, yol güvenliğinin ve yaşam kalitesinin gelişmesi bekleniyor. Ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası hibrit veya tamamen elektrikli araçlar kullanmayı beklerken, yarısından fazlası (yüzde 51) Hyperloop ile seyahat etmeyi bekliyor. Yüzde 38’i hava taksisi kullanmayı bekliyor. Yüzde 75’inden fazlası navigasyon yolu optimizasyonu ve şehir kontrollü trafik düzenlemesi gibi kişiselleştirilmiş yolcu deneyimleri bekliyor ancak çoğu, bu hizmetlerin geliştirilmesi için kişisel bilgilerine erişim sağlanmasına izin vermek niyetinde değil.

Önleyici sağlık ve evde tedavi

Katılımcıların yüzde 80’inden fazlası, teknoloji sayesinde kişisel sağlıklarını daha kolay ve verimli bir şekilde kontrol edebilecekleri için hastalıkları önlemeyi ve daha uzun yaşamayı bekliyor. Katılımcıların yüzde 83’ü davranışa veya beslenmeye, yüzde 81’i evde tedavi sağlayan cihazlara ve yüzde 80’i tam elektronik kayıt sistemlerine dayalı önleyici planların etkili olacağını düşünüyor. Katılımcıların dörtte üçü evde teşhis uygulamaları, giyilebilir cihazlar ve özel yapım protez ortopedik cihazlar gibi teknolojilerin de etkili olacağına inanıyor.

Dijital fiziksel mağazalar

Fiziksel mağazalar ortadan kalkmıyor; ancak mağaza içi deneyim ödemeler ve mağaza içi teknolojilerin kullanımı etrafında gelişiyor. Perakendede katılımcıların yüzde 84’ü alışverişi kolaylaştırmak için mobil ödemeleri ve her zaman/her yerde teslimattan faydalanmayı bekliyor. Ancak yüzde 55’i, 2030’da alışverişin sadece sanal alışverişten ibaret olamayacağını düşünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.