btbilgi

Bebekler doğaları gereği devamlı altlarına yapar, bu normal bir durumdur. Her ne kadar anne babalar bu durumdan hoşnut olmasalar da, çocukları büyüyüp tuvaletini kendi halledene kadar böyle devam edecek. Kimse kötü kokan bir bebek bezini sevmez tabi. Acaba hiç bir ebeveyn durup da “Keşke bebeğim altına yaptığı zaman bana haber verecek bir akıllı telefon uygulaması olsaydı ne güzel olurdu” diye düşünmüş müdür bilemiyoruz. Fakat şimdi tam da bu işi yapacak bir sensör cihazı üretilmiş durumda: Monit

Güney Koreli teknoloji startup firması Monit bebek sahibi anne babaların bu büyük derdine çare olmak istiyor. CES 2019 tüketici fuarında tanıttıkları sensör cihazı, özetle bebeğin bezine takılan bir elektronik burun. Sensörü bezin dış kısmına, alt tarafa yakın bir yere takıyorsunuz. Sensör yakınlarında kötü bir koku saptarsa kablosuz bağlantı ile akıllı telefonunuzdaki uygulamasına uyarı gönderiyor. Ayrıca uygulama sayesinde bebeğin tuvalet ve uyku alışkanlıklarını da takip edebiliyorsunuz. Bu da yeterli veya doğru beslenip beslenmediğine, yeteri kadar uyuyup uyumadığına dair ipuçları verebiliyor.

Nihayet ebeveyn dostu akıllı bebek bezi sensörü: Monit

Monit sensörün bir diğer becerisi ise etrafındaki havanın kalitesini devamlı takip etmesi. Böylece bebeğin etrafındaki havanın nem oranı ve kirliliğini de saptayıp önlem almak mümkün. Cihazın bebek tenine değmeye gerek kalmaması sayesinde tahriş yaratmıyor. Tuvalet durumunda hızlı haber verdiği için de, kakanın bebeğin poposunda en az süre kalmasının ve bebeği rahatsız etmesinin önüne geçilmiş oluyor. Monit’e bağlı mobil uygulama 5 cihaza aynı anda kurulabilmekte. Bu da evdeki başka akıllı cihazlara veya tabletlere kurulum ile kullanıcı için esneklik sağlamakta.

Cihazın ebeveynler için bir başka faydası da, bebeğin tuvalet durumunu devamlı kontrol etmek zorunda kalmadıkları için stres seviyesinin kendiliğinden azalması. Her ne kadar firma ürünü CES 2019’da batıya tanıtmış olsa da, Güney Kore’de ve Japonya’da 2018 sonu itibarı ile piyasaya sürülmüş durumda. 2019’un Nisan ayında ABD’de de piyasaya çıkacak. Avrupa için ise herhangi bir hedef tarih belirtilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.