btbilgi

CES 2019 tüketici elektroniği fuarı sadece bilgisayarlar, akıllı telefonlar veya televizyonlarla ilgili değil. Aklınıza gelebilecek her türlü şey tanıtılmakta. En dikkat çekicilerinden biri de Alman motorsiklet firması Novus tarafından tasarlanan bir elektrikli araç. Aynı isme sahip bu elektrikli motorsiklet yenilikçi bir karbon-fiber gövdeye sahip. Sanat eseri gibi ince ince işlenmiş bu araç, tüm teknik özelliklerine rağmen ilk bakışta direk fiyatı ile ziyaretçileri vuruyor.

Tahmin edilen şey, aracın tasarımcılarına ve mühendislere “Herhangi bir bütçe sorununuz yok, becerebildiğiniz en etkileyici ve güzel aracı yaratın” denilmiş olması. Karbon monokok çerçevesi hem estetik bir gövde sunuyor, hem de aracın yapısal bütünlüğünü korumasına yardımcı oluyor. Bu materyal çelik veya alüminyumdan daha hafif ama en az onlar kadar dayanıklı olduğu için tercih edilmiş. Gövdenin her yerinde ince ayrıntılar ve çok yüksek bir üretim kalitesi bulunduğu gözden kaçmıyor.

Novus: Bu çok özel elektrikli motorsikletin fiyatını sormayın

Novus için motor olarak direk arka tekerleğin içinde, 200 Nm torka sahip bir model tercih edilmiş. Bu torka sahip elektrikli motorsikletlerde 0’dan saatte 100 kilometre hıza 2-3 saniye civarında çıkılabiliyor. Bu araçta da benzer bir performans olacağı rahatlıkla söylenebilir. Motorsikletin 39 kilogramlık nihai ağırlığı ve 14 kW kapasiteli motor biraraya gelince bu pek de zor değil. Novus’un maksimum hızı ise saatte 97 kilometre. Bu limit onun bir yol motorundan çok, bir arazi aracı olarak planlandığına işaret etmekte.

Aracın batarya paketi bile özel tasarlanmış ve maksimum 100 kilometrelik bir menzil sunmaya yetiyor. Yaklaşık 3 saatlik kullanım sonunda, batarya 1 saatte yüzde 80 oranında şarj edilebilmekte. Aracın özel ön ve arka süspansiyon sistemleri, 230 mm’lik fren diskleri, karbon fiber fren kaliperleri, özel LED lambası ve akıllı telefon bazlı kullanıcı arayüzü diğer dikkat çeken özellikleri arasında.

Ama büyük ihtimalle CES 2019 ziyaretçileri Novus’u 39 bin 500 dolarlık devasa fiyat etiketi ile hatırlıyor olacaklar. Hemen şimdi web sitesine giderek kendinize bir tane rezerve edebilirsiniz. İlk 1.000 müşteri şanslı kişiler olacak, çünkü Novus sınırlı sayıda üretilecekmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.