btbilgi

Dijital dünyada var olmak demek, bu dünyanın beraberinde getirdiği her türlü tehdit ve tehlikeye hazırlıklı olmak demek. Bireyler olarak bu konuda yapabileceğimiz  şeyler sınırlı. Fakat şirketler ve kamu kurumları bizden çok daha fazla hazırlıklı olmak zorunda. Yüzbinlerce, milyonlarca insanın kişisel verilerinin sakladığı veri tabanlarına sahip kurumlar, siber tehditlere karşı daha güçlü durmak için neler yapabilir?

Hem çeşitleri hem şiddetleri artan siber saldırılar karşısında siber direncin korunabilmesi için, devlet altyapılarının ve kamu kuruluşlarını ağlarının daha dayanıklı hale getirilmesi gerekli. Ayrıca cevap odaklı, reaktif bir yöntemden proaktif bir bakış açısına geçiş yapılması da işe yarayacak yaklaşımlardan. Başarının iş geliştirme süreçleri, modernizasyon ve siber direnç kombinasyonudan geçtiğini belirten Komtera Teknoloji, bu konuda bazı önerilerde bulunuyor:

  1. Sürekli yapılması gereken, temel görevlerde eksiksiz olun. Yamalar, güncellemeler ve erişim izinleri denetimleri gibi rutin görevlerde çok iyi olun.
  2. Güvenliğinizi artırmak için bulut hizmetlerini destekleyin. Bulut teknolojilerinden faydalanarak elastik iş yükü ve çoklu işlem kapasitesi avantajlarını kullanarak siber saldırganların verilerinize ulaşıp kurumunuza zarar verme ihtimalini düşürün.
  3. Veri merkezli güvenliği adapte edin. Şifreleme, güçlü hesap ve erişim yönetimi gibi otomatik ya da elle yönetilen tüm konularda veri güvenliğinin günbegün tüm operasyonlarda gözetildiğinden emin olun.
  4. Uygulama güvenliğini atlatmayın. Otomatik taramalar ve testler uygulayarak uygulamalardaki potansiyel zafiyetleri devamlı ve düzenli olarak kontrol edin. Böylece saldırganların saldırı yüzeyi yaratmak için vermeleri gereken eforu artırarak onları vazgeçirin.
  5. Yazılım temelli ağ kullanımını artırın. Siber saldırganlar, bulamadıkları bir şeye saldıramazlar. Ağ olarak yazılım tabanlı bir sistem kullanmayı seçerek ağ güvenliğini artırın ve siber saldırganların boşa kürek çekmesini sağlayın.
  6. Proaktif bir savunma yaratın. Yapay zeka ve güvenlik otomasyonu araçlarını kullanarak sorunları kısa zamanda fark edip hızlıca savunma yolları üretin. BT ortamınıza sürekli uygulayacağınız testlerle zayıflıklarınızı saldırganlar fark etmeden önce siz fark edin. Siber tehditleri takip edin ve en önemli tehditler başta olmak üzere önceliklerinizi belirleyin.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.