btbilgi

Kurduğu kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda yerli girişimcileri desteklemeyi sürdüren Turkcell, ilginç bir ürünü daha sunuyor. Bu ürün Türk mühendislerin geliştirdiği dünyanın en küçük osiloskopu olarak lanse edilen Minis. Cihaz cep telefonu, tablet ya da bilgisayara bağlanarak kolayca kullanılabilmekte.

Osiloskop cihazı elektriksel sinyalleri dalga şeklinde görsel bir biçimde göstermeye yaramakta. Bir osiloskop bu sinyalleri gerilim, frekans, akım gibi değerleri ölçerek ekrana taşıyor. Bu cihazlar kamera, televizyon gibi elektronik cihazların onarım işini yapan uzmanlar tarafından teknik servisler ve meslek liseleri gibi yerlerde kullanılmakta. Osiloskop cihazları genelde büyük boyda oluyorlar. Elektriğe bağlamak gerektiği için çoğunlukla sabit şekilde kullanılan bu cihazlar, boyutları ve ağırlıkları nedeiyle laboratuvar veya servis dışına da çıkartılamamakta.

Arıkovanı platformunda sunulan Minis ise, osiloskopun en inovatif versiyonunu ifade etmekte. Cihaz yenilikçi kompakt yapısı sayesinde, büyük boydaki osiloskopun yaptıklarını kullanıcıların ceplerine taşımak için tasarlanmış. Minis yaklaşık 3 kilogramı bulan muadillerine göre 60 gram ağırlığa sahip. Kolayca akıllı telefona bağlanabilen cihaz, kontrolü de akıllı telefon ekranı üzerinden sağlıyor. Kendi mobil uygulamasına sahip cihaz telefon, tablet veya bilgisayara USB kablo ile bağlandığında cihaz çalışmaya başlıyor.

Büyük boyda osiloskopların karmaşık kullanımı yerine, Minis uygulama üzerinde birkaç parmak hareketiyle pratik şekilde çözüm verebilmekte. Arıkovanı platformu üzerinden sunulan Minis’i tasarlayan Compocket isimli ekip, osiloskopa en çok ihtiyaç duyan yerlerden biri olan meslek liselerine güzel bir fırsat oluşturmuş. Meslek liselerine özel destek paketlerinde, laboratuvarlara ve öğrencilere büyük ölçüde indirimli önsiparişler verilebilir. Plaformdaki kampanyada 100 bin TL hedef bulunmakta, bu haber yazılırken 85 bin TL’nin üzerinde bağış toplanmıştı. Cihazın ilk teslimatlarının ise 2019’un Nisan ayında  gerçekleştirilmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.