btbilgi

CES 2019’da bir tanıtım yapan Çin teknoloji devi Baidu, yeni açık kaynaklı otonom araç platformu Apollo hakkında yeni bilgiler verdi. İlk duyurular arasında Apollo Enterprise var, yani platformun seri üretim araçlar için kullanılan altyapısı. Baidu daha şimdiden dünya çapında 130 iş ortakları olduğunu ve bunlardan Çinli WM Motors’un 2021’de altyapıyı kullanarak Seviye 3 otonom araçlar piyasaya süreceğini söylüyor.

Apollo Enterprise sisteminin ana bölümleri, otonom araçlar çeşitli özellikler kazandırmak için planlanmış. Mesela otobanda kendi kendine sürüş, kendi kendine park edebilme, tam otonom minibüs servisi oluşturma, akıllı harita veri servisi plaformu ve Baidu’nun araçlar için sesli asistanı DuerOS bunların arasında sayılabilir.

Firma duyuruları arasında Apollo platformunun son sürümü olan Ver 3.5’u da sunmuş durumda. Apollo 3.5 karmaşık şehir ortamları ile başedebilmek için planlanmış özelliklere sahip. Baidu bu sürümün Udelv gibi bazı müşterileri tarafından kullanılmaya başlandığını da açıklıyor. Udelv şirketi, ABD’li dev perakande firması Walmart’ın otonom servis araçlarının arkasındaki isim olarak biliniyor. Udelv şirketinin Apollo platformunu kullanmakta olan 100 adet otonom servis aracı, San Francisco başta olmak üzere çeşitli eyaletlerde testlere başlıyor.

Baidu’nun kendisi de Apollo Enterprise altyapısı ve Apollo 3.5 sistemini kullanarak geliştirdiği 100 robot taksiyi hizmete sokmaya hazırlanmakta. Çin’in Hunan eyaletinin başkenti Changsha’da başlayacak testlerde kullanılacak araçlar, Baidu’nun geliştridği V2X (‘vehicle -to-everything’, yani araçtan tüm sistemlere) teknolojisini barındıracak. Böylece araçlar kurulu akıllı şehir ağları, akıllı trafik ışıkları ve akıllı otoban sistemleri ile iletişim halinde olacak. Bu da otonom sürüş destek sistemlerini bir adım daha öteye götürmek için çok işe yarayan bir yaklaşım olarak kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.