btbilgi

Taksicilik sektöründeki en devrimsel yenilik büyük ihtimalle hava taksileri olacak. Birçok firma uzun zamandır hava taksileri konusunda çalışıyor. Bunların arasında düzenli olarak haberlerini gördüğümüz paylaşımlı özel taksi şirketi Uber de var. Uber hava taksisi servisinin mümkün olduğu kadar çabuk başlatmak niyetinde. Tabi ki önlerinde bbirden fazla büyük problem var. Bunlardan biri olan “hava taksisi için doğru araç” konusunu çeşitli ortaklarla çözmeye çalışmakta. Bu ortaklardan biri CES 2019 fuarında Bell Nexus isimli aracı tanıttı.

Teksas merkezli Bell şirketi yeni hava taksi araçlarının tam boyutlu bir modelini, Las Vegas’da devam eden CES 2019 tüketici elektroniği fuarında gösterdi. Hibrit elektrikli Bell Nexus beş kişi taşıyabilecek şekilde tasarlanmış. Ekseninde dönebilen büyük pervaneleri sayesinde, araç dikey kalkış ve iniş (VTOL) yapabilme özelliğine sahip. Altı pervane sadece kakış inişlerde işer yaramıyor, havalandıktan sonra dönerek hava aracına itiş de sağlıyor.

Bell Nexus için hibrit bir motor sistemi seçilmesinin sebebi, hem elektrik kaynağının pratikliğinden faydalanma hem de aracın maksimum uçuş mesafesini artırma amaçlı. Firma sadece elektrik kaynağı ile menzilin sınırlı olacağının farkında. ABD ordusunda kullanılan V-22 Osprey VTOL aracın da üreticisi olan Bell’in bu konuda en optimize çözümü geliştirmek amacında olduğu ifade edilmekte. Buna rağmen Uber’in hava taksisi platformunda nihai olarak sadece tam elektrikli çözümlere yer vermek niyetinde olduğunu da biliyoruz. Bell Nexus’un bu hedef için bir geçiş yaratacağı beklentisi mevcut.

Uber’in ilk hava taksisi Bell Nexus CES 2019’da

Bell aracın içini 2018’deki CES’de zaten göstermişti. Bu seneki tanıtım ise tasarımdaki gelişmeleri göstermesi açısından dikkat çekici. Tam boyutlu araç ne yazık ki bir prototip değil, çalışmayan bir model. Fakat aracın tasarımının hedef tarih olan 2020’nin ortasına kadar finalize edileceği belirtiliyor. Uber’in hava taksisi konsept planında bir yandan da bu araçların inip kalkacağı, müşterilerin servisi kullanacağı istasyonların tasarımı ile uğraştığını da daha önce aktarmıştık.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.