btbilgi

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) telekomünikasyon sektörünün 2018 yılını değerlendirdi. Yapılan resmi açıklamada aynı zamanda 2019 yılı için sektörel öngörüler ve tavsiyeler de paylaşıldı. Derneğe göre sektör 2019’da pek çok konuda çözüm beklemekte. 2019’da sektör temsilcilerinin ele alması gereken konular ve Telkoder’in çözüm önerileri şu şekilde aktarılmakta:

Rekabet sorunları

Telekomünikasyon sektörü raporları gelirlerin arttığını gösteriyor. Fakat gelirlerden enflasyon etkisi çıkartılınca, gelirlerin 2003 yılından 2017 yılına kadar 15 milyar TL seviyesini geçmediği görülüyor. Sektörün üçte ikisini oluşturan halka açık şirketlerin toplam piyasa değerleri 26 milyar dolarlardan, 6-7 milyar dolara gerilemiş. 2017 yılında alternatif işletmecilerin toplam gelirden aldıkları pay da yaklaşık yüzde 8’e varabilmiş. Bu oranın AB ortalamasının çok gerisinde olduğu belirtilmekte. Dernek hem rekabet açısından hem de firma çeşitliliği açısından yapılacak çok şey olduğuna dikkat çekiyor.

Fiber altyapı yatırımları

Türkiye’de fiber altyapının yetersiz olduğu ve var olanın paylaşılması noktasında etkin çözümler sunulmaması ön plana çıkartılmakta. Türkiye’de yaklaşık 340 bin km uzunluğa sahip fiber şebeke bulunuyor. Bunun yaklaşık yüzde 80’i Türk Telekom’a ait. Açıklamada başta Türk Telekom olmak üzere şirketlerin fiber altyapılarını birbirine ücreti karşılığında kiralamaları halinde, fiber altyapı sorununun yüzde 80 oranında çözülebileceği aktarılmış.

Sabit ses trafiğinde düşüş

Toplam ses trafiği içindeki sabit ses trafiği oranı 2009 yılından bu yana ciddi biçimde düşmekte. 2009 yılında toplam trafiğin yüzde 82,5’i mobil, yüzde 17,4’ü sabit ses iken; 2018 ikinci çeyreği sonunda sabit ses trafiğinin oranının yüzde 2,45’e gerilediği belirtilmekte. Karşılaştırma olarak İngiltere’de sabit trafik oranı yüzde 31, mobil trafik yüzde 69 olarak verilmiş. Almanya’da ise sabit trafik oranı yüzde 52,6 ve mobil trafik oranı yüzde 47,5 olarak saptanmış. Türkiye’de sabit ses trafiğindeki hızlı düşüş büyük ekonomik kayıplara ve yatırımların boşa gitmesine neden oluyor denilmekte.

Veri merkezi işletmeciliği

2019’da yerli veri merkezlerinin desteklenmesi ve yerli internet değişim noktalarının kurulması sektörün önemli gündem maddeleri arasında yer almakta. Telkoder’in bu alandaki önerileri:

  • Veri merkezi işletmecisi tanımı mer’i mevzuatta yerini almalı ve ihtiyaç duyulan diğer mevzuat değişiklikleri en kısa sürede gerçekleştirilmeli.
  • Veri merkezlerine “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamında sağlanan destek ve teşvikler ülke geneline yaygınlaştırılmalı ve beyaz alan sınırlaması kaldırılmalı.
  • Tüm erişim sağlayıcıların katılımının zorunlu olacağı (başta Türk Telekom olmak üzere) birden fazla internet değişim noktasının kurulması bir an önce gerçekleştirilmeli.

Uydu haberleşme hizmetleri

Açıklamada telekomünikasyon hizmetlerinde dünya ortalamasına ulaşmak için, uydu hizmetlerimizin 10 kat büyütülmesi gerektiği belirtilmekte. Telkoder uydu haberleşme sektörünün gelişmesi için şu çözümlerin acilen uygulanmasını savunuyor:

  • Türksat’ın uydu alanında hem toptan hem de perakende pazarda faaliyet göstermesi ve sektörün gelişmesine engel olan ayrıcalıklı durumu devam ettirilmemeli.
  • Kamu hizmet alımlarında uydu haberleşme hizmetlerine yönelik kısıtlamalar getirilmemeli.
  • Türkiye, uydu haberleşme hizmetleriyle ilgili uluslararası işbirliklerinin içinde bulunmalı.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.