btbilgi

Teknoloji geliştikçe çok ilginç kaza haberlerine denk gelmeye başlıyoruz. İşte bugünün ilginç teknoloji haberi de halen Las Vegas’da devam etmekte olan CES 2019 tüketici elektroniği fuarından geliyor. Fuarın park alanlarından birinde görev yapmakta olan bir reklam robotu, park yolunda kendi kendine sürüş özelliği devreye alınmış otonom bir Tesla elektrikli araba tarafından kazaya uğratıldı.

Robotu üreten Promobot firması, olay sırasında bir reklam robotunun park alanından fuardaki stand alanına doğru gitmekte olduğunu açıklamış. Otonom robotlar önceden belirlenmiş bölgelerde kendi kendilerine gezmek ve etraftaki kişilere marka bilgileri vermek için tasarlanmış. Her bir robotun günlük kirasının 2 bin dolar olduğu da belirtiliyor. Robotun kazaya uğradığı zaman, akşam saat 19:00 civarında park alanındaki kaldırımdan otomobil yoluna çıkmış olduğu gözlemlenmekte.

Tesla Model S elektrikli otomobilin sahibi George Caldera, fuarın park alanında aracın tam otonom sürüş desteği sistemini test etmek istediğini söylüyor. Park yolunda kimsenin olmadığını gören Caldera, aracı tam otonom moda almış ve araç hareket etmeye başlamış. Araç sürüşe geçtikten bir süre sonra Caldera birden karşısında bir robot farkediyor. Otomobilin robotun çevresinden dolaşacağını tahmin eden şoför müdahale etmiyor ama Tesla tahmin edildiği gibi davranmıyor. Yoluna devam ediyor ve robota çarpıp deviriyor.

Promobot firmasının geliştirme müdürü Oleg Kivokurtsev, yaptığı açıklamada robotu Las Vegas’a Philedelphia’dan getirdiklerini ve fuarda sergilemeye niyetli olduklarını belirtmiş. Ama kaza sonucunda robotun işlev göremeyecek durumda olduğu ve fuarda yer alamayacağı açıklanmış. Firma robotun neden kaldırımdan inip araba yoluna çıkmaya karar verdiini de dikkatle inceleyeceğini ifade etmekte. Bu olay büyük ihtimalle teknoloji tarihine bir otonom araba tarafındna ezilen ilk otonom robot kazası olarak geçmeyi başarmış olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.