btbilgi

Akıllı evler yavaş yavaş hayatlarımıza girmeye başladılar. İster yeni bir evi sıfırdan akıllı tasarlayın, isterseniz de şu andaki evinize ağ bağlantılı bir ışıklandırma takın, bu gelecekten kaçmak mümkün olmayacak. Akıllı evlerin birer kontrol ünitesi olması lazım. Bu cihaz günümüzde çoğunlukla bir Amazon Echo veya Google Home Hub olabiliyor. Ama ya elektronik olduğu bariz bir cihaz değil de, evin bir parçası olacak bir nesne tercih ederseniz ne yapacaksınız? İşte Mui o noktada devreye giriyor.

Mui minimal görünümlü  bir ahşap blok. Ama aynı zamanda hiç tahmin etmeyeceğiniz biçimde birdenbire canlanan bir akıllı ekran. İlk kez 2017’de konsept olarak görücüye çıkan cihaz, CES 2019’da çalışır halde sunulmakta. Cihazın üzerinde farklı görevleri gerçekleştirmek için butonlar bulunuyor. Mui evinizdeki ağ bağlantılı cihazlara, ısıtma/soğutma ve ışıklandırma sistemlerine erişebiliyor.

Mui’nin konsolunda hava durumunu göstermek, evin ısısını ayarlamak, ışıkları ayalarmak, Spotify müzik ayarlarını değiştirmek ve ağ bağlantılı akıllı kapı kilitlerini kontrol etmek için butonlar var. Ayrıca IFTTT web sitesi üzerinden Sonos, Philips Hue ve Nest gibi başka kayıtlı cihazları ve sistemleri de idare etmek mümkün. Ahşap ekranda bir de özel Google Assistant butonu görebilirsiniz. Yalnız Google’ın dijital asistanını uyandırmak için “OK, Google” demek işe yaramıyor, bu özel butonu kullanmanız lazım. Ardından sesli soru sorabilir veya komut verebilirsiniz. Ekran sorunuzu veya komutunuzu görecek, ardından da cevabı yazılı olarak alacaksınız.

Bu ilginç ahşap ekranın hoparlörleri olmadığı için her şey dokunarak veya okuyarak halledilmek durumunda. Tasarımcıları bunu özellikle seçmişler çünkü Mui’nin evinizdeki herhangi bir elektronik cihaz gibi durmasını istemiyorlar. Onun ahşap odaklı karakterini elektronik aletten daha çok, doğal görünümlü bir mobilyaya benzetmeye çalışmışlar.

Japon tasarımcıları 2018’in Aralık ayında gerçekleştirdikleri Kickstarter kampanyası ile 110 bin dolardan fazla fon toplamış ve üretime geçmeyi başarmışlar. Şimdi de yeni bir IndieGoGo InDemand kampanyası ile ilgiye devam ettirmeye çalışıyorlar. Mui ayrıca CES 2019’da bir de inovasyon ödülü almayı başarmış. IndieGoGo kampanyasında 549 dolara önsipariş edilebilecek, fakat kampanya sonrasında piyasaya çıktığında ABD fiyatı 999 dolar olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.