btbilgi

18 yıldır her sene hazırlanan Deloittte Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu (Technology, Media, and Telecommunications Predictions 2019), bu sene de dikkat çekici tahminler içeriyor. Raporda yapay zeka, akıllı hoparlör cihazları, 5G servisleri, 3 boyutlu yazıcılar gibi konularda ayrıntılı bilgiler aktarılmakta.

Raporda tüketici elektroniği alanında özellikle akıllı hoparlör ürünlerine odak verilmiş. Şimdiye kadar ortalama 43 dolarlık satış fiyatı üzerinden 164 milyon adet akıllı hoparlör satıldığı belirtilmiş. Küresel pazarın ise, 2018 yılına kıyasla yüzde 63’lük artışla 4,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmiş. Ses algılama teknolojisinin gelişiminin, bu cihazların genel kabul görmesinin yolunu açtığı ifade edilmekte.

Rapora göre bulut tabanlı yapay zeka yazılımları ve hizmetlerinin kullanımı 2019’da artacak. Deloitte yapay zeka kullanan firmaların yüzde 70’inin, bulut tabanlı kurumsal yazılımlarıyla bu servislere ulaşacağını öngörüyor. Firmaların yüzde 65’i ise bulut destekli geliştirme hizmetleri sayesinde yapay zeka uygulamaları kullanacak. 2020 yılı itibarıyla, yapay zeka ile hazırlanan kurumsal yazılımların ve bulut tabanlı yapay zeka geliştirme hizmetlerinin payı yüzde 87 ve yüzde 83 seviyelerine yükselecek denilmekte.

5G mobil genişbant ağların kullanıma sokulması ile, kullanıcılar ve işletmeler için daha hızlı bağlantılar ve telekomünikasyon şirketleri için yeni gelir fırsatları oluşacak. Raporda şu anda dünya çapında 72 telekom operatörünün testlere devam ettiği bilgisi veriliyor. 2019 yılında 25 operatörün 5G hizmeti sunmaya başlayacağı ve 2020 yılında bu sayının 2 katına ulaşacağı tespit edilmiş. 2019 yılında toplamda 1 milyonun üzerinde 5G’li telefon satışı öngörülmekte. Bu rakamın 2020 yılında 15-20 milyona kadar yükselmesi bekleniyor.

Deloitte raporunda bu ana başlıklar dışında kurumsal 3 boyutlu yazıcı satışlarının, malzemelerin ve büyük kamu firmaları tarafından sunulan hizmetlerin oluşturduğu pazarın 2019 yılında 2,7 milyar doları geçeceği öngörülmekte. 2020 yılına kadar bu pazarda yıllık yüzde 12,5’lik büyüme payı ve 3 milyar dolarlık büyüklük tahmini söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.