btbilgi

iPhone X modeli, akıllı telefonlarda yüz tanıma ile kullanıcı onayı ve kilit açma konusunda herkese öncü oldu. Ardından Samsung, Huawei, Nokia ve HP gibi birçok firma aynı yöntemi cihazlarına koydu. Bazıları yüz tarama sistemini donanım analizi ile hallederken, bazı markalar ise sadece selfie kamerasından gelen görüntüyü baz almakta. İşin kolayına kaçan Android cihaz üreticilerinin telefonlarının ekran kilitleri, fotoğraf göstererek bile açılabiliyor.

Hollanda merkezli kar amacı gütmeyen tüketici hakları savunucu kurum Consumentenbond, akıllı telefonlardaki yüz tanıma özellikleri hakkında bir araştırma yapmış. Dünya çapında birçok proje ortağı ile çalışan kurum, toplamda 110 telefonda bulunan yüz tanıma ile kilit açma sistemini mercek altına almış. Listede iPhone modelleri dışında küçüklü büyüklü tüm markaların ürettiği Android işletim sistemli cihazlar var.

Araştırmacılar tüm yüz tanıma özelliği olan telefonları, kullanıcının kendi yüzü ile değil de bir fotoğraf ile açmayı denemişler. Kötü haber: 110 model akıllı telefonun 42 tanesi fotoğraf gösterilecek açılabiliyor. İyi haber: iPhone’ların hiç biri hata yapmamış. Android cihazlar arasında Samsung’un 2018 modelleri, OnePlus modelleri, Huawei Mate 20 serisi, Motorola’nın 2018 model telefonları da sahte tekniklere kanmamış. Asus, Honor, HTC ve Oppo markalarının en yeni cihazlarında da sorun yok.

Ama markaların orta ve ucuz segmentlerdeki cihazlarında fotoğraf ile kandırma sözkonusu. LG G7, LG V35, LG V40 ve Honor 7A gibi güvenlik seviyesi değiştirilebilen modellerde üst seviyede fotoğrafla kandırma mümkün olmazken, düşük güvenlik seviyesi seçildiğinde fotoğrafla kilit açma mümkün oluyor. Verilen bilgiye göre fotoğraf testini geçemeyenler arasında tüm Sony akıllı telefonları, Huawei P20 serisi, tüm Nokia cihazları, Blackberry telefonlar var. Bunun dışında Samsung, LG, Motorola, Xiaomi ve Asus’un ucuz telefonları da fotoğrafa kanıp kilit açmaları ile dikkat çekmiş.

Consumentenbond’un akıllı telefon test listesi bu linkte bulunabilir. Raporda önerilen nihai şey ise, eğer Android akıllı telefonunuzun parmak izi okuma ile kimlik onaylama mekanizması varsa kilit açmak için onu tercih etmeniz şeklinde. Parmak izi tarayıcısı olan Android telefonlarda, yüz tanıma ile kilit açma özelliğinin komple kapatılması da tavsiye ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.