btbilgi

Eset firmasının güvenlik araştırmacılarının hazırladığı “2019 Siber Tehdit Öngörüleri” (Cybersecurity Trends 2018 – Privacy and intrusion in the global village) raporuna göre, bu sene yasadışı kriptopara madencileri yükselişini sürdürecek. Bu gruplardan gelen saldırıların dışında, 2019 yılı madencilik gruplarının kendi aralarındaki kapışmalara da sahne olabillir.

Güvenlik raporuna göre bir cihazın yasadışı yollarla ele geçirildiği ve ‘cryptojacking’ olarak tanımlanan kriptopara madenciliği, hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. İşleme pastasından daha fazla pay elde etmek isteyen rakip kriptopara madencileri, ele geçirilmiş sistemlerde yer alan diğer kriptopara madenciliği yazılımlarına da saldırabilir denilmekte.

Kriptoparaların oluşturulmaları yüksek işlem gücü ve yoğun elektrik tüketimi anlamına geliyor. Siber saldırganlar da gizlenebilen madencilik yazılımları ile kurumların ve bireylerin sistemlerine yasadışı şekilde girerek bu ihtiyacı bedavaya gidermeye çalışmakta. Bu amaçla oluşturulan büyük boyutlu ağlar, kripto maden çiftlikleri (cryptomining farms) olarak tanımlanıyor. 2019’da internete bağlı cihazların sayısında oluşacak artış, akıllı ev aletlerinin 2019’da kripto madencilik çiftlikleri inşa etmek için ideal birer saldırı noktası haline gelmesine yol açabilir. Siber saldırganların, akıllı ev cihazlarının güvenlik açıklarını tespit ederek, bunları ayrıca dolandırıcılık faaliyetleri ve fidye yazılımları için de kullanmaya devam edecekleri öngörülmekte.

Eset’in ön plana çıkardığı bir başka konu da, 2019’da gerçekleşecek veri toplama girişimlerinde siber suçluların otomasyon ve makine öğrenme tekniklerini daha fazla kullanacağı. Böylece daha kişiselleştirilmiş ve sofistike kimlik avı kampanyaları ile karşılaşılacağı tahmin ediliyor. Siber suçlular insanların düzenli alışveriş alışkanlıkları gibi, üreticiler tarafından depolanan zengin verilere erişemeyecek olsalar da, web siteleri arasında kurbanları takip eden web izleyicileri kullanabilir veya profil oluşturmak için veri aracılarından bilgi toplayabilirler denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.