btbilgi

Biliminsanları uzun yıllardır temiz füzyon enerjisi teknolojilerini gerçekleştirmeye uğraşıyorlar. Bunun örneklerini daha önce gördük, halen denemeler devam ediyor. Bu alanda çalışan çok şirket var ama henüz hiç biri teknolojiyi son haline getirip ticarileştirebilmiş değil. Yine de uzmanlar konuya olumlu bakıyorlar.

Medium dergisinde yayımlanan bir makalede, artk füzyon enerjisi teknolojilerinde sona yaklaşılmakta olduğu belirtiliyor. ‘MIT Technology Review’ jurnalinin eski baş edtörü Brian Bergstein’in kaleme aldığı yazıda, nükleer fizikçilerin konuya dört elle sarıldığı ve füzyon enerji santrallerinin 2030 yılı civarında işlemeye başlayabileceği ele alınmış.

Modern füzyon enerjisi araştırmalarının ayrıntılı şekilde incelendiği makalede, tünelin ucundaki ışığın görülmeye başlandığına dikkat çekilmekte. Teknolojinin teorik kısmının çoktan aşıldığı, araştırmacıların sadece mühendislik kısımlarındaki çeşitli sorunları çözmeye çalıştıkları aktarılmakta. Makalede fikirleri alınan endüstri liderlerinden General Fusion’un CEO’su Christofer Mowry, “Bunun gerçekleşeceğine artık yüzde 100 eminiz. Peki ticari füzyon reaktörlerine 2030’da kavuşacak mıyız? Belki. Ama artık bu hedef 50 sene ötede değil” açıklamasını yapıyor. General Fusion firması ilk çalışır santral prototipini 2022’ye yetiştirmeye uğraşıyor.

Füzyon enerjisindeki tek sorun mühendislik tarafında değil. Bu alandaki şirketler hem araştırma hem de santral inşası konularında yatırım bulmaya çalışıyorlar. Özellikle de devletlerin bu alana yatırım yapmalarının zor olduğundan bahsedilmekte. Sırf bu yüzden, MIT (Massachusetts Institute of Technology) biliminsanı Dennis Whyte ve ekibi gibi bazı araştırmacılar ölçeklerini küçük tutmayı tercih ediyorlar. Bu ekibin amacı devasa füzyon reaktörlerindense, çalışır deneysel küçük bir prototip oluşturmak.

Nükleer santrallerin olumsuz etkilerinden kurtulmaya çalışan gelişmiş ülkelerin hükümetleri, ardı ardına nükleer karşıtı açıklamalar yapıyorlar. Bunların başında da 11 Mart 2011’de yaşanan Fukushima nükleer santral felaketinden sonra başı çok ağrıyan Japonya geliyor. Hükümetlerin füzyon enerjisi konusunda bir diğer sıkıntısı da vatandaşlarını bu teknolojinin geleneksel nükleer enerjiden farklı, temiz ve güvenilir olduğuna ikna etmek olacak anlaşılan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.