btbilgi

Kimliği bilinmeyen bir hacker, aralarında Almanya başbakanı Angela Merkel’in de bulunduğu bir dizi politikacı ve ünlünün kişisel verilerini internete açtı. Veriler arasında kredi kartı bilgileri, özel iletişim kayıtları ve benzeri şeyler bulunduğu belirtiliyor. Alman parlementosundan tüm partilerden yüzlerce politikacının bilgilerinin yayınlandığı da aktarılmakta.

Alman haber kanalı RBB’nin verdiği bilgiye göre, veriler şu anda kapatılmış bir Twitter hesabından sızdırılmış. 17 bin’den fazla takipçisi olan hesaptan yaklaşık 1,000 kişinin kişisel bilgilerinin bir dizi dosya halinde yayımlandığı ifade ediliyor. BBC’ye göre bilgiler Aralık başından itibaren her gün parça parça sızdırılmış. Ayın ilk yarısında içinde Alman ünlüler, şarkıcılar ve TV sunucuları da bulunan bir dizi kişinin verileri paylaşılmış. Ayın ikinci yarısında ise politikacıların kişisel verilerinin sızdırılmaya başlandığı rapor ediliyor.

BBC ve başka haber kanalları, yetkililerin bu veri sızdırma operasyonundan Ocak ayının başına kadar haberdar olmadığını söylemekte. Merkel’in ofisinden sözcü Martina Feitz, Alman başbakanı ile ilgili tehdit yaratacak kadar hassas bir verinin sızdırılmadığını açıklamış. Feitz ayrıca sözkonusu politikacılarla ilgili yayımlanan bilgilerin bazılarının sahte veya yanıltıcı olabileceğini de hatırlatmakta. Yine de bazı detay bilgilerin doğruluğunun kanıtlandığı bilgisi verilmiş.

Sızdırılan bilgiler arasında Merkel’e yollanan ve başbakanın çeşitli kişilere yolladığı mesajlarla e-postaların da yer aldığı ifade ediliyor. Merkel’in Alman Yeşiller Partisi lideri Robert Habeck ile yaptığı özel yazışmaların ve  Sosyal Demoktratik Parti üyesi Florian Post’un yazışmaları doğrulanan kayıtlar arasında. Fakat Post bir açıklamasında yayılanan kişisel mesajları arasında sahte bir tane yakaladığını söylemiş. Post’un bu operasyonu gerçekleştiren kişilerin, kişisel bir saldırıdan çok Alman demokrasisi ve güvenilirliğine saldırı yaptıklarını ilettiği rapor edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.