btbilgi

Bu seneki CES 2019 tüketici elektroniği fuarında yine epey ilginç ürünler göreceğiz anlaşılan. Fuarda tanıtılacak yenilikçi ürünlerden biri de, Wilkinson Baking Company’nin ürettiği Breadbot isimli robot. Bu otonom cihaz pratik bir ekmek yapma makinesi. Ekmek Türkiye dahil birçok ülkenin yiyecek kültüründe önemli bir yer tutmakta. Ekmekçilik ise oldukça geleneksel tekniklerle ilerleyen bir iş dalı. Ama ekmek ustaları yaptıkları iş itibarı ile dijital dönüşümden uzak kalacaklarını sanıyorlarsa, epey yanılıyorlar demektir.

Breadbot evlerde ekmek üretmek için tasarlanmış bir robot değil. Boyutu ve işleyişi bakımından büyük mağazalar, süpermarketler ve AVM’ler için ideal. 2 metrekarelik taban alanı zaten eve koymak için onu fazla büyük yapıyor. Makine içine konulan malzemelerle her türlü ekmek üretebilmekte. Beyaz ekmek, tam buğday ekmeği, çekirdekli, tahıllı veya tatlı ekmekler yapmak mümkün. Robot kendi başına saatte 10 kalıp ekmek pişirebiliyor.

Makinenin dış duvarları şeffaf olduğu için tüm işlemler dışarıdan izlenebilmekte. Bu da Breadbot’u hem bir ekmek makinesi, hem de ilgi çekici bir şov fırsatı olarak mağazalara sunmaya yaramakta. Breadbot ekmek üretim sürecinde 20 noktada sensörlerle ısı ve pişirme süresini kontrol ediyor. Sensörlerden gelen veriler saniyede 100 kere kaydedilerek, makine tarafından gerçek zamanlı şekilde analiz ediliyor. Böylece tüm pişirme aşamaları optimize edilmekte.

Breadbot’a sabahtan 50 kalıp ekmek için gerekli malzemeleri koyuyorsunuz. Pişirme başladığı anda ilk kalıp 1,5 saatte hazır oluyor. Ondan sonra da makine her 6 dakikada bir bir kalıp ekmek çıkartıyor. Böylece günde maksimum 235 kalıp ekmek üretiliyor. Müşteriler sıcacık ve taze ekmeklerini robotun yanındaki dolaptan alıyorlar. Her kalıp aynı kalitede ve lezzette çıkıyor.

Otonom robot ekmek fırını mağazalara geliyor: BreadbotHer gün 30 dakika makinenin bir insan görevli tarafından temizlenmesi ve ertesi güne hazırlanması için ayırılmış. Makine belli yerlerini kendi kendine temizliyor ama yine de nihai temizlik için bir insana gerek var. Breadbot pişirme sırasında bir sorunla karşılaşırsa otomatik şekilde görevlilere uyarı yolluyor ve müdahale bekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.