btbilgi

Akıllı telefonlarda bulunan hava durumu tahmin uygulamaları, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Kullanıcılar her gün bu uygulamalara bakarak o gün şehirlerinde veya bulundukları bölgelerde havanın nasıl olacağını öğreniyorlar. Peki tüm bu kolaylığın ardında kötü niyet yatacağını hiç tahmin eder midiniz?

Los Angeles belediyesi hava durumu servisi ve uygulaması sunan ABD kökenli The Weather Channel (TWC) şirketine dava açtı. Sebep ise TWC’nin mobil uygulama aracılığı ile kullanıcılardan topladığı lokasyon verilerini üçüncü partilere satıyor olması iddiası. New York Times’ın haberine göre TWC jeolokasyon verilerini çeşitli kullanıcı verileri ile birleştirip, bu verileri başta IBM olmak üzere çeşitli firmalara aktarmakta. Verileri alan firmalar da bunları reklam benzeri ticari faaliyetlerde kullanıyorlar.

Hava durumu tahmin ve raporlama hizmetlerini sadece TWC vermiyor. Facebook, Google ve Apple başta olmak üzere mobil servis sunan neredeyse tüm şirketler bir şekilde hava durumu hizmeti veriyorlar. Bunların hepsi (ve birçok başka mobil uygulama daha) kullanıcının lokasyon verisini toplamak peşinde. Her ne kadar bu veri öncelikle kullanıcı deneyimini daha başarılı hale getirmek için kullanılıyor olsa da, arka planda neler döndüğü ve kimin hangi verileri kime pazarladığı konusunda devamlı şüpheler bulunmakta. Bu konuda en ürkütücü örnek Facebook’un yaşadığı Cambridge Analytica skandalında görülebilir.

Verilen bilgiye göre The Weather Channel mobil uygulaması 100 milyondan fazla defa indirilmiş. Uygulamanın aylık aktif kullanıcı rakamı ise 45 milyon olarak belirtiliyor. NY Times en azından 75 firmanın uygulamalar aracılığı ile kullanıcı lokasyon bilgisi topladığını açıklamakta. Bazı örneklerde bir kullanıcının lokasyon verisinin günde 14 bin kere kaydedildiği ifade ediliyor. Los Angeles mahkemesinde açılan davanın belgesinde, lokasyon verisi toplayan mobil uygulamaların kullanıcıya onaylattıkları formlarda yeterli bilgi verilmediği ve üstü kapalı ifadelerle veri kullanım stratejileri konusunda boşluklar yaratıldığı iddia edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.