btbilgi

Eğer tuvalette aklınıza bir soru gelir de, cevabını bulamazsanız ne yapacaksınız? Yanınızda devamlı bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon bulundurmanız gerekir. Ama hijyen sorunları yüzünden bunu tercih etmeyenler de var. İşte o anda ideal bir çözüm gerekli ve ABD kökenli Kohler buna bir çare bulmuş. Firmanın ürettiği ‘Numi 2.0 Intelligent Toilet’ klozet içinde Amazon’un dijital asistanı Alexa’yı barındıran ilk klozet olarak dikkat çekiyor.

Kohler bu ilginç ürünü CES 2019 tüketici elektroniği fuarında göstermeye hazırlanıyor. O zamana kadar verilen resmi bilgiye göre, klozet sesli kontrol özelliğine sahip. Bu özellik klozete entegre edilmiş yüksek kalitede ses veren akıllı hoparlörler ile sağlanıyor. Oturduğunuz yerden Alexa’ya istediğiniz her şeyi sorabilir, ev otomasyonu bağlantısı sayesinde yerinizden kalkmadan evdeki elektronik cihazlara komut verebilirsiniz.

Eğer tuvalette müzik dinlemeyi seviyorsanız, fütüristik tasarımlı bu klozet tam size göre demektir. Çünkü Alexa‘ya istediğiniz şarkıyı çaldırabilir ve akıllı ev ışıklandırması bağlantısı ile tuvaletin lambalarını müziğe senkron şekilde de çalıştırabilirsiniz. Özellikle tuvalette disko tadı yakalamak isteyenlere önerilir.

Klozetin ilginç özellikleri bu kadarla da bitmiyor. Kohler akıllı klozet su verimliği için kendi kendine akış ayarı yapabilmekte. Ayrıca gömülü LED lambaları sayesinde, geceleri uykulu şekilde tuvalete giderken ışıklarla uğraşmak zorunda da kalmayacaksınız. LED ışıklarını istediğiniz düzende veya renkte çalıştırabilirsiniz. Klozet kendi kendini temizleme, ısıtmalı oturak ve tuvalet sonrası hava üfleyerek kurutma gibi becerilere de sahip.

Daha önce benzer özellikleri ünlü Japon markası Toto’nun ürünlerinde de görmüştük. Bu sefer inovasyon sırası ABD’ye gelmiş gibi görünüyor. Yalnız bu sıradışı özellikler ucuza gelmeyecek. Verilen bilgiye göre 2019’un başında piyasada olacak akıllı klozet için Kohler 7 bin dolarlık bir etiket belirlemiş. Eğer siyah modelini isterseniz fiyat 8 bin dolara yükseliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.