btbilgi

Akıllı telefonlarda fiziksel sınırlara geliyoruz. Cihaz üreticileri artık çok yenilikçi fikirlerle tüketiciyi çekmek durumunda. 2019’da üzerinde en çok konuşulacak iki büyük gelişmeden biri 5G mobil genişbant servisleri olacak. Son tüketicilerin dikkatini cezbedecek diğer gelişme ise katlanabilir telefonlar. Piyasaya çalışır ilk ürünü sunan Çinli Royole firması oldu. Onu Samsung bir konsept çalışma ile takip etti. Lenovo ve Huawei’nin 2019 planları arasında da katlanır telefonlar var. Tabi ki en büyük üreticilerinden Xiaomi de birşeyler yapıyor.

Evan Blass’ın “Evleaks” Twitter hesabında paylaştığı videoda bir katlanır telefon cihazı gösterilmekte. İddiaya göre bu cihaz Xiaomi yapımı bir akıllı telefon prototipi. Kısa videoda cihazın üzerinde Google Maps uygulaması kullanılıyor ve ekran çok parmaklı girişi kabul ediyor. Ama asıl ilginç şey, tablet gibi görünen cihazın ekranının iki taraftan arkaya doğru katlanması. Böylece formu birdenbire akıllı telefona dönüşmekte.

Blass bu videoyu yayınlamış ama cihazın orijinalliğini garanti edemediğini söylüyor. Söylentilere göre Xiaomi 2016’dan beri bir katlanabilir telefon üzerinde çalışmakta. Ayrıca firma o civarlarda zaten kıvrılabilir ve katlanır bir ekran göstermişti. Onun dışında LG ve Samsung da kıvrılır, katlanır ekran çözümlerine sahip. Her ne kadar ekranlar işlev olarak birbirine benzese de, her firmanın katlanır akıllı telefon konsepti diğerlerinden farklı gibi duruyor.

Bu video Xiaomi’nin resmi bir açıklaması olmadan bir şey ifade etmiyor. Ayrıca henüz sahte bir video olup olmadığı bile kanıtlanmış değil. Fakat uzun zamandır gelmekte olan söylentilere, patentlere ve konsept çalışmalara bakılırsa 2019 katlanır telefonlara kavuşacağımız sene olarak tüketici elektroniği tarihine damgasını vurabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.