btbilgi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2018 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin Pazar Verileri Raporu’nu yayımladı. Rapora göre geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde üretilen e-imza sertifika sayısı 3 milyon 92 bin 381’e yükseldi. Mobil imza sertifika sayısı 535 bin 740’a ulaştı.

BTK’nın kayıtlarına bakılırsa, toplamda 3 milyon 628 bin 121 sertifika oluşturulmuş. 2018 yılının ikinci çeyreğine oranla e-imza sertifika sayısında yüzde 3,3 artış, mobil imza sertifika sayısında ise yüzde 3,4 yükseliş gerçekleşmiş durumda.

2018 yılının ikinci çeyreğinde 2 milyon 992 bin 301 olan e-imza sertifika sayısı, 2018’in üçüncü çeyreğinde yüzde 3,3 artarak 3 milyon 92 bin 381’e ulaşmış. 2018’in ikinci çeyreğinde 518 bin 160 olan mobil imza sertifika sayısı ise yüzde 3,4 artarak, 535 bin 740’a ulaşmış. Toplamda üretilen elektronik sertifika sayısı ise çeyrek dönemde yüzde 3,4 artmış.

E-imzanın yaygınlaşmasında adı geçen kurumlardan E-Güven, iş modellerinin değişmesi ile e-imzanın kullanım alanlarının arttığına dikkat çekmekte. Buna paralel olarak e-imza sayısının da istikrarlı bir şekilde arttığı belirtilmekte. E-imzalar, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olması ve elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantilemesi açısından önem taşımmakta. Kamudan özel sektöre, bankacılıktan e-ticarete, kurum içi sözleşmelerden ihale süreçlerine her türlü işlemde kullanılabiliyor. E-imza ve mobil imza çözümleri sayesinde, kurumlar kağıt ve kargo maliyetlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.