btbilgi

Uzun zamandır İstanbul’da büyük bir deprem olasılığı konuşulmakta. Kentsel dönüşüm projeleri ile bu potansiyel depreme karşı gerekli önlemler alınıyor. Ama yine de geleneksel mimari önlemlerin yetersiz kalacağı bir nokta olacağı kesin. İşte bu durumu düşünen SO? stüdyosundan mimarlar, yüzen bir ev projesi olan “Fold and Float”u geliştirmişler.

İstanbul depremine hazır yüzen ev: Fold and Float

SO? stüdyosunun kurucuları Sevince Bayrak ve Oral Göktaş, Fold and Float projesini İstanbul Tasarım Bienali 2018 etkinliği için hazırlamışlar. Yüzen ev, olası bir depremde konutlarını kaybedecek kişilere denizde güvenli bir barınma alternatifi sunmak için planlanmış. Evin alt kısmı betondan yüzebilen bir parça. Üst kısmındaki çatı şeklinde yapı ise katlanabilir ve taşınabilir tasarıma sahip. Yapının kurulması için uzmanlık veya mühendislik bilgisi gerekmiyor. Yüzen evin içindeki eşyalar yere sabitleniyor ve hareket etmemeleri sağlanıyor.

İstanbul depremine hazır yüzen ev: Fold and Float

Mimarlar bu projeyi düşünürken, İstanbul’da büyük bir deprem durumunda olacakları hayal ederek işe başlamışlar. Normalde belediyenin saptadığı 477 adet deprem acil toplanma bölgesi bulunmaktaydı. Bu bölgeler 1999 yılında gerçekleşen ve 14 bin’den fazla kişinin ölümüne sebep olan 7,4 şiddetindeki depremden sonra saptanmıştı. Fakat bu bölgelerin çoğu daha sonra imara açıldı ve SO? stüdyosu acil durum bölgelerinden günümüzde sadece 97 tanesinin kullanılabilir olduğunu belirtiyor.

İstanbul depremine hazır yüzen ev: Fold and Float

Bunun üzerine bir acil durum barınma alternatifi arayan mimarlar Fold and Float fikrini geliştirmiş. Prototipi Haliç kıyıında kurulmuş ve Galata’da düzenlenen bienal için sunuma açılmış. Haliç kıyıları Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nın sert deniz koşullarından korunaklı bir yer olduğu için özellikle seçilmiş durumda. Yapılan hesaplamalara göre bu yüzen evlerden 180 bin tanesi Haliç’te yanyana dizilebilir. Mimarlar büyük bir depremde evlerini kaybeden insanların, yaklaşık bir yıl kadar geçici konutlarda yaşamak zorunda kaldığını hatırlatıyorlar. Fold and Float işte bu noktada çok işe yarayan, güvenli bir çözüm olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.